Rapunzel - High-Quality Organic Foods Since 1974

Extensive range of organic snacks as well as cooking and baking ingredients

Shop by category

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Coffee
    Filter

    Rapunzel: 1 - 30 of 184 items

    Organic Rice Spirelli with Whole-Grain Rice

    Rapunzel Organic Rice Spirelli with Whole-​Grain Rice, 250 g

    • Made from 100% whole grain rice
    • Stays firm to the bite after cooking
    • Gluten-free & vegan
    € 2,99 (€ 11,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Sugar Cane Molasses

    Rapunzel Organic Sugar Cane Molasses, 300 g

    • Slightly bitter
    • Unrefined
    • Without additives
    € 2,99 (€ 9,97 / kg)

    Delivery by October 06

    Organic Coconut and Almond Butter with Dates

    Rapunzel Organic Coconut and Almond Butter with Dates, 250 g

    • Easy to spread
    • Naturally sweet & without emulsifiers
    • For bread, cereal & more
    € 6,49 (€ 25,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Coconut Milk

    Rapunzel Organic Coconut Milk, 400 ml

    • 67% coconut & water
    • Without emulsifiers & stabilisers
    • For desserts, soups, curries & more
    € 2,69 (€ 6,73 / l)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Whole Grain Buckwheat Spaghetti

    Rapunzel Organic Whole Grain Buckwheat Spaghetti, 250 g

    • Gluten-free
    • Nutty taste
    • From organic farming
    € 2,99 (€ 11,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Bourbon Vanilla Powder

    Rapunzel Organic Bourbon Vanilla Powder, 15 g

    • Ground
    • Very aromatic
    • Fermented by hand
    € 15,99 (€ 1.066,00 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Rice Spaghetti

    Rapunzel Organic Rice Spaghetti, 250 g

    • Gluten-free
    • Retains a firm texture when cooked
    • Delicious whole grain rice taste
    € 2,99 (€ 11,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Farfalle, Semola

    Rapunzel Organic Farfalle, Semola, 500 g

    • Made from durum wheat semola
    • Gently dried
    • Al dente texture when cooked
    € 1,99 (€ 3,98 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Pudding Powder - Chocolate

    Rapunzel Organic Pudding Powder -​ Chocolate, 50 g

    • Wonderfully chocolaty
    • Made with heavily de-fatted cocoa powder
    • For warm & cold desserts
    € 0,99 (€ 19,80 / kg)

    Delivery by October 06

    Organic Himalayan Basmati Rice - Natural / Whole Grain

    Rapunzel Organic Himalayan Basmati Rice -​ Natural / Whole Grain, 1 kg

    • Characteristic nutty aroma
    • Nutritious whole grain rice
    • Not sticky after cooking
    € 6,49 (€ 6,49 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Date Sweetener

    Rapunzel Organic Date Sweetener, 250 g

    • Naturally sweet
    • For cooking & baking
    • Fairtrade
    € 3,99 (€ 15,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Dark Chocolate Chips

    Rapunzel Organic Dark Chocolate Chips, 100 g

    • Retain their shape after baking
    • Perfect for muffins, cakes, cookies and more
    • Minimum cocoa content: 55%
    € 3,29 (€ 32,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Clear Stock with Organic Yeast

    Rapunzel Organic Clear Stock with Organic Yeast, 500 g

    • Classic taste
    • With organic grain-based yeast
    • Pure vegetable seasoning
    € 7,99 (€ 15,98 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Carob Powder

    Rapunzel Organic Carob Powder, 250 g

    • Delicate caramel taste
    • For drinks & baked goods
    • Made in Italy
    € 3,99 (€ 15,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Instant Children's Coffee

    Rapunzel Organic Instant Children's Coffee, 80 g

    • Chicory, barley malt, figs & more
    • Naturally decaffeinated & tasty
    • Simply add water
    € 5,49 (€ 68,63 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Herbal Salt

    Rapunzel Organic Herbal Salt, 125 g

    • Uniodised
    • Natural
    • With herbs & vegetables
    € 1,99 (€ 15,92 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Basic Breakfast Porridge

    Rapunzel Organic Basic Breakfast Porridge, 500 g

    • Oatmeal, almonds & seeds
    • Rich in protein and fibre
    • Enjoy warm or cold
    € 5,79 (€ 11,58 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Frying & Cooking Oil

    Rapunzel Organic Frying & Cooking Oil, 1 l

    • Pure sunflower oil
    • Neutral taste
    • Can withstand high temperatures
    € 7,99 (€ 7,99 / l)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic White Almond Butter, from Europe

    Rapunzel Organic White Almond Butter, from Europe, 500 g

    • 100% peeled almonds
    • Extra creamy & aromatic
    • Organically grown in the EU
    € 14,99 (€ 29,98 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Candied Lemon Peel, Diced

    Rapunzel Organic Candied Lemon Peel, Diced, 100 g

    • Candied
    • Very Aromatic
    • Intensely fruity
    € 2,29 (€ 22,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Almond Butter

    Rapunzel Organic Almond Butter, 500 g

    • 100% roasted almonds
    • Nutty almond taste
    • Vegan & free from artificial additives
    € 15,99 (€ 31,98 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Yellow Lentil Elbow Macaroni

    Rapunzel Organic Yellow Lentil Elbow Macaroni, 300 g

    • Gluten-free
    • Fine, savoury taste
    • Organic
    € 3,99 (€ 13,30 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Arabica Instant Coffee

    Rapunzel Organic Arabica Instant Coffee, 100 g

    • 100% Arabica beans
    • Full-bodied, chocolaty aromas
    • Carefully processed & fairtrade
    € 7,79 (€ 77,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine

    Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine, 310 g

    • Fruity and smoky taste
    • Grilled & peeled
    • Delicious as a side dish and seasoning
    € 3,99 (€ 12,87 / kg)

    Delivery by October 06

    Organic Clear Vegetable Stock, without Yeast

    Rapunzel Organic Clear Vegetable Stock, without Yeast, 500 g

    • With lots of vegetables & herbs
    • Free from yeast & added sugar
    • Vegetable seasoning & drinking broth
    € 6,29 (€ 12,58 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic White Tahini - Sesame Butter

    Rapunzel Organic White Tahini -​ Sesame Butter, 250 g

    • Made from peeled sesame seeds
    • Carefully and finely ground
    • Mild taste
    € 4,79 (€ 19,16 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Himalayan Basmati Rice, White

    Rapunzel Organic Himalayan Basmati Rice, White, 1 kg

    • Very fragrant, fluffy grains
    • Ideal as a side dish
    • Cultivated in the Himalayan foothills
    € 7,49 (€ 7,49 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Samba - Hazelnut

    Rapunzel Organic Samba -​ Hazelnut, 500 g

    • 45% hazelnuts
    • Smooth and creamy texture
    • With aromatic Bourbon vanilla
    € 9,99 (€ 19,98 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Dried Cranberries

    Rapunzel Organic Dried Cranberries, 250 g

    • Sweet and sour
    • Beautiful deep red colour
    • Refined with concentrated apple juice
    € 6,99 (€ 27,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Basic Muesli

    Rapunzel Organic Basic Muesli, 750 g

    • Flavourful and satisfying
    • No added sugar
    • With linseed & sesame
    € 3,49 (€ 4,65 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Naturkost was founded in 1974 on a rented farm. Today, the headquarters of the German manufacturer of high-quality organic foods is located in Unterallgäu, Bavaria. Rapunzel enjoys an excellent reputation as a natural and organic food pioneer. The carefully developed recipes, the responsible way of treating nature and people as well as the active support of numerous projects in local and global organic agriculture appeal to a large customer base. The range of foods and snacks is so extensive and varied that you can find all the ingredients you need to make all your daily meals - from breakfast to dinner and every meal in between.