Stay Spiced! - Chilli Varieites

From hot to mild and everything in between

Filter & sort

Price Brands Type of Nutrition
Filter

Chilli Varieties: 6 items

Crushed Red Jalapeno Chillies, 3mm - Extra Fruity!

Stay Spiced! Crushed Red Jalapeno Chillies, 3mm -​ Extra Fruity!, 70 g

  • Heat level 5-6 / 10
  • Mildly hot
  • Suitable for many dishes
€ 9,62 € 10,69 (€ 137,43 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Crushed Orange Habanero Chillies

Stay Spiced! Crushed Orange Habanero Chillies, 50 g

  • Heat level 10/10
  • Fruity and spicy aroma
  • Avoid contact with mucous membranes
€ 13,49 € 14,99 (€ 269,80 / kg)

Delivery by October 07

Carolina Reaper Chili, Crushed - EXTRA HOT

Stay Spiced! Carolina Reaper Chili, Crushed -​ EXTRA HOT, 40 g

  • Hottest chili in the world
  • For sauces, stews & Co.
  • Sweet fruity aroma
€ 17,99 € 19,99 (€ 449,75 / kg)

Delivery by October 07

Ground Red Jalapeno Chillies - Extra Fruity!

Stay Spiced! Ground Red Jalapeno Chillies -​ Extra Fruity!, 70 g

  • Heat level 5-6 / 10
  • Agreeably spicy
  • Goes well with seafood
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07

Crushed Mild Red Chilli / Peperoncino, without Seeds

Stay Spiced! Crushed Mild Red Chilli / Peperoncino, without Seeds, 70 g

  • Heat level 2-3 / 10
  • Fruity, smoky, sweet
  • For a slightly piquant note
€ 7,19 € 7,99 (€ 102,71 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Ground Ancho Chili

Stay Spiced! Ground Ancho Chili, 70 g

  • Poblano chilies from Mexico
  • Versatile spice
  • Mild & aromatic
€ 11,60 € 12,89 (€ 165,71 / kg)

Delivery by October 07