Spice blends to season meat, poultry & fish by Stay Spiced!

Filter & sort

Price Brands Type of Nutrition
Filter

Meat, Poultry & Fish: 1 - 30 of 51 items

Stay Spiced! Umami Spice Blend

Stay Spiced! Umami Spice Blend, 70 g

  • Without glutamate and flavour enhancers
  • Versatile
  • Ideal for the creative kitchen
€ 7,19 € 7,99 (€ 102,71 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! TingTing - Asian Grill Spice

Stay Spiced! TingTing -​ Asian Grill Spice, 75 g

  • Exotic & spicy
  • Also great for stir-fried dishes
  • For meat, fish and vegetables
€ 8,99 € 9,99 (€ 119,87 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Baharat

Stay Spiced! Baharat, 70 g

  • Aromatic diversity
  • Wonderfully harmonious
  • A very versatile spice
€ 8,54 € 9,49 (€ 122,00 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Pil Pil

Stay Spiced! Pil Pil, 100 g

  • Perfect for prawns
  • Slightly spicy
  • Crushed spices
€ 8,09 € 8,99 (€ 80,90 / kg)

Delivery by October 07

Crispy Chicken - A Truly Crispy Spice Mix

Stay Spiced! Crispy Chicken -​ A Truly Crispy Spice Mix, 80 g

  • Spicy & sweet
  • Ideal for grilling
  • Also for shrimp
€ 8,99 € 9,99 (€ 112,38 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Amore - Pesce, Pollo & Vitello

Stay Spiced! Amore -​ Pesce, Pollo & Vitello, 70 g

  • Italian seasoning salt
  • With tomato flakes
  • Goes well with pizza, pasta, meat & fish
€ 7,19 € 7,99 (€ 102,71 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Harissa Morocco

Stay Spiced! Harissa Morocco, 70 g

  • With chilli & mint
  • Hot mix of spices
  • Goes well with meat and vegetables
€ 7,64 € 8,49 (€ 109,14 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Caribbean Fish Seasoning

Stay Spiced! Caribbean Fish Seasoning, 90 g

  • Fruity and spicy
  • Use as a marinade & BBQ rub
  • Also suitable for white meat
€ 8,99 € 9,99 (€ 99,89 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! FREE Herbs for Fish

Stay Spiced! FREE Herbs for Fish, 70 g

  • Salt free
  • Without onion & garlic
  • For fresh and salt water fish
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07

Love Curry "Marrakech" - Fruity Curry Spice Blend

Stay Spiced! Love Curry "Marrakech" -​ Fruity Curry Spice Blend, 70 g

  • Contains sea salt
  • Mild fruit notes
  • Refined with vanilla and dried flowers
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Roast Chicken Seasoning

Stay Spiced! Roast Chicken Seasoning, 70 g

  • Perfect for poultry
  • Hearty & aromatic
  • Versatile
€ 8,09 € 8,99 (€ 115,57 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Beef Pepper Steak with Rum

Stay Spiced! Beef Pepper Steak with Rum, 70 g

  • Pepper mix
  • With rum flavouring
  • Versatile
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Universal Roasting & Barbecuing Spice

Stay Spiced! Universal Roasting & Barbecuing Spice, 70 g

  • A special mix
  • Also great for barbecues
  • Easy to use
€ 7,64 € 8,49 (€ 109,14 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Green Olive Bruschetta

Stay Spiced! Green Olive Bruschetta, 70 g

  • Ideal for pizza, pasta & dips
  • Also refines spreads
  • Delicate and piquant
€ 8,09 € 8,99 (€ 115,57 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Grilled & Baked Poultry Spice

Stay Spiced! Grilled & Baked Poultry Spice, 90 g

  • Classic for poultry
  • Full-bodied and spicy
  • With hickory smoked salt
€ 8,09 € 8,99 (€ 89,89 / kg)

Delivery by October 07

BOS!S - You are the Boss, You add the Flavour!

Stay Spiced! BOS!S -​ You are the Boss, You add the Flavour!, 70 g

  • Mildly spicy
  • Perfect with sausage
  • With chilli & ginger
€ 7,19 € 7,99 (€ 102,71 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Smoky Chili Steak

Stay Spiced! Smoky Chili Steak, 70 g

  • Versatile barbecue spice
  • With exquisite pepper varieties
  • Slightly smoky & mildly spicy
€ 8,09 € 8,99 (€ 115,57 / kg)

Delivery by October 07

Roland Trettl - Mediterranean - SHE - EDITION

Stay Spiced! Roland Trettl -​ Mediterranean -​ SHE -​ EDITION, 60 g

  • For many dishes
  • Spicy and piquant
  • Harmonious aroma
€ 8,99 € 9,99 (€ 149,83 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Scampi & Prawns

Stay Spiced! Scampi & Prawns, 80 g

  • For fish and seafood
  • Perfect for marinades and dips
  • Harmoniously balanced
€ 8,09 € 8,99 (€ 101,13 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! American Steak

Stay Spiced! American Steak, 100 g

  • Classic American barbecue spices
  • With beech smoke and a fine malt note
  • Harmonious & round
€ 10,79 € 11,99 (€ 107,90 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Spare Ribs Spice

Stay Spiced! Spare Ribs Spice, 80 g

  • Use for pork chops & pork belly
  • Slightly smoky & sweet
  • Versatile use
€ 8,99 € 9,99 (€ 112,38 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Crusty Crust

Stay Spiced! Crusty Crust, 85 g

  • Spicy & sweet
  • For meat, fish and vegetables
  • With black & white sesame seeds
€ 8,99 € 9,99 (€ 105,76 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! US Pork Rub

Stay Spiced! US Pork Rub, 110 g

  • Also for dry marinades
  • Great seasoning for pulled pork
  • Fine smoke aromas
€ 8,99 € 9,99 (€ 81,73 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Fajitas & Chicken

Stay Spiced! Fajitas & Chicken, 100 g

  • Smoky & spicy
  • Ideal for Tex-Mex dishes
  • With chilli, paprika & smoked salt
€ 8,63 € 9,59 (€ 86,30 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Pulled Pork BBQ Rub

Stay Spiced! Pulled Pork BBQ Rub, 80 g

  • Classic US Rub
  • Perfect with pork, lamb and veal
  • Intense scent
€ 8,99 € 9,99 (€ 112,38 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Lemon Salt

Stay Spiced! Lemon Salt, 150 g

  • Fruity and fresh
  • Non-iodised sea salt
  • Ideal for fish & poultry
€ 8,09 € 8,99 (€ 53,93 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Rusty Fish Spice

Stay Spiced! Rusty Fish Spice, 70 g

  • Elegant & aromatic
  • Perfect for fish & seafood
  • Also goes well with poultry
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Beef Brisket Rub

Stay Spiced! Beef Brisket Rub, 70 g

  • Classic barbecue mix
  • Sweet & spicy
  • Perfect for beef
€ 8,54 € 9,49 (€ 122,00 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Orange Salt

Stay Spiced! Orange Salt, 150 g

  • Ideal for game, red cabbage & fish
  • Adds a fruity aroma
  • With a touch of ginger
€ 8,09 € 8,99 (€ 53,93 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! FREE Steak & Grill

Stay Spiced! FREE Steak & Grill, 70 g

  • Salt free
  • Smoky aroma
  • Perfect finishing spice
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07