SO Fröhlich Natural Rice, 500 g

From Styria, Austria

€ 6,48 € 7,29 -11%

(€ 12,96 / kg, Price shown includes 4,9% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Unpolished
  • Natural, only peeled
  • Slightly pithy bite

Frequently bought together with SO Fröhlich Long Grain Rice, 500 g

SO Fröhlich Natural Rice, 500 g € 6,48 (€ 12,96 / kg)
SO Fröhlich Long Grain Rice, 500 g € 6,29 (€ 12,58 / kg)
Total price: € 12,77
Description

German packaging: Naturkornreis

This natural rice is only peeled and not polished, meaning that the silver membrane (bran) is still on the grain. This gives the rice a more intense flavour. Natural rice is known for its high percentage of fibre and minerals and could have a positive effect on digestion.

Preparation:

  • To cook the rice, use 1 part rice to 2 parts of water. The rice needs to cook for approx. 60 min.
Item no.: SR-012
Content: 500 g
EAN: 9120096200014
Manufacturer No.: 012
Brands: SO Fröhlich
Origin: Austria
Storage Information: Keep tightly closed, Keep away from light, Store in a dry place
Origin of Raw Material: Austria
Ingredients

100 % Brown rice

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1390 / 332 kJ / kcal
Fat 3 g
  from Saturated fatty acids 0,6 g
Carbohydrates 67 g
  from Sugar 1,7 g
Protein 7,5 g
Salt 0 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: SO Fröhlich KG , Dietzen 45, 8492 , Halbenrain, Austria, so-froehlich.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SO Fröhlich Natural Rice

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review