Viani Alimentari Spaccatella, 550 g

Tomatoes stored in their own sauce

€ 10,59

(€ 19,25 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 550 g

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Refined with fresh basil leaves
  • Ideal for pasta, soups or frittata

Frequently bought together with Rustichella d'Abruzzo Fettuccine, Durum wheat semolina pasta (500 g)

Viani Alimentari Spaccatella, 550 g € 10,59 (€ 19,25 / kg)
Rustichella d'Abruzzo Fettuccine, Durum wheat semolina pasta (500 g) € 5,99 (€ 11,98 / kg)
Total price: € 16,58
Description

These Apulian cherry tomatoes have been cut in half and stored in a glass jar. Flavoured with a little salt and fresh basil leaves, the tomatoes have a fresh and fruity taste. The tomatoes are preserved with steam at around 90 ° degrees. They are great for using with pasta, soups or bruschetta.

Item no.: AV-740077
Content: 550 g
EAN: 4052667901288
Manufacturer No.: 740077
Brands: Viani Alimentari
Origin: Italy
May Contain Traces Of: : A - Gluten, C - Eggs, G - Milk, H - Nuts, L - Celery, O - Sulfur Dioxide and Sulphites, P - Lupins, R - Molluscs
Ingredients

69 % Grape tomatoes, 30 % Tomato juice, Salt, Basil

May contain traces of celery, nuts, fish, sulfites, gluten, lupins, molluscs, milk and eggs.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 109 / 26 kJ / kcal
Fat 0,6 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 4 g
  from Sugar 2,7 g
Protein 1,1 g
Salt 0,7 g
Legal information
Responsible food business operator: Antonio Viani Importe GmbH, August-Spindler-Straße 12, 37079 , Göttingen, Italy, info@viani.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Viani Alimentari Spaccatella

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder