Alnatura - Flour, Grains & Cereal Products

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Flour, Grains & Cereal Products: 1 - 30 of 66 items

Alnatura Organic Quinoa

Alnatura Organic Quinoa, 500 g

  • Slightly nutty taste
  • Versatile use
  • Easy to cook
€ 4,59 (€ 9,18 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Flour Type 630

Alnatura Organic Spelt Flour Type 630, 1 kg

  • Ideal for cakes & light pastries
  • Very finely milled
  • Organic quality from Germany
€ 2,89 (€ 2,89 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Hulled Hemp Seeds

Alnatura Organic Hulled Hemp Seeds, 200 g

  • Fine nutty taste
  • For cereals, soups & salads
  • From organic cultivation
€ 4,29 (€ 21,45 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Wheat Flour Type 550

Alnatura Organic Wheat Flour Type 550, 1 kg

  • Ideal for pizza dough & yeast pastries
  • Lightly ground
  • Organic
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpeas, Glass Jar

Alnatura Organic Chickpeas, Glass Jar, 330 g

  • Pre-cooked
  • Subtle nutty taste
  • Perfect for making hummus & falafel
€ 1,49 (€ 6,77 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpea Couscous

Alnatura Organic Chickpea Couscous, 400 g

  • Made from chickpea flour
  • Short cooking time
  • Rich in protein
€ 3,79 (€ 9,48 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Kidney Beans in a Jar

Alnatura Organic Kidney Beans in a Jar, 240 g

  • Pre-cooked
  • With salt
  • Slightly sweet taste
€ 1,59 (€ 6,63 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Wheat Flour Type 1050

Alnatura Organic Wheat Flour Type 1050, 1 kg

  • 100% wheat from Demeter cultivation
  • High content of the whole wheat grain
  • Excellent baking properties
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Puffed Amaranth

Alnatura Organic Puffed Amaranth, 125 g

  • Gluten-free
  • Light and airy
  • Enjoy with muesli, milk & yoghurt
€ 1,89 (€ 15,12 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Colourful Organic Quinoa

Alnatura Colourful Organic Quinoa, 500 g

  • Slightly nutty flavour
  • Versatile use
  • Easy to cook
€ 4,89 (€ 9,78 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Buckwheat

Alnatura Organic Buckwheat, 500 g

  • Mild nutty taste
  • Demeter quality
  • Ideal as a side dish
€ 3,19 (€ 6,38 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Flour Type 1050

Alnatura Organic Spelt Flour Type 1050, 1 kg

  • Ideal for bread and pastries
  • Lightly milled
  • Organic quality from Germany
€ 2,79 (€ 2,79 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Mung Beans

Alnatura Organic Mung Beans, 500 g

  • Whole & unpeeled
  • Mild taste
  • Ideal in Asian dishes
€ 3,89 (€ 7,78 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Flaxseed

Alnatura Organic Flaxseed, 500 g

  • Versatile in use
  • High swelling capacity
  • Aromatic nutty taste
€ 2,29 (€ 4,58 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Rye

Alnatura Organic Rye, 1 kg

  • Whole grains
  • Demeter quality
  • Intense taste
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Semolina

Alnatura Organic Spelt Semolina, 500 g

  • Ver aromatic
  • Contains nutrient-rich outer layers
  • For cooking & baking
€ 2,69 (€ 5,38 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Whole Grain Spelt Flour

Alnatura Organic Whole Grain Spelt Flour, 1 kg

  • 100% whole grain spelt
  • For baking & cooking
  • From Bioland cultivation
€ 2,89 (€ 2,89 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpeas

Alnatura Organic Chickpeas, 400 g

  • Country of origin: Italy
  • Pre-cooked and canned
  • With sea salt
€ 1,29 (€ 5,38 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Golden Millet

Alnatura Organic Golden Millet, 500 g

  • Nutty taste
  • For sweet and savoury recipes
  • Ideal for salads & casseroles
€ 2,29 (€ 4,58 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Corn Flour

Alnatura Organic Corn Flour, 500 g

  • Gluten-free
  • For baking & cooking
  • Makes baked goods airier & lighter
€ 2,29 (€ 4,58 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Quinoa Puffs

Alnatura Organic Quinoa Puffs, 125 g

  • Unsweetened
  • Light and airy
  • Gluten-free
€ 2,99 (€ 23,92 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Sourdough Extract

Alnatura Organic Sourdough Extract, 15 g

  • Made from wholemeal rye flour
  • Multi-stage maturing process
  • Suitable for 1kg flour
€ 0,79 (€ 52,67 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Polenta

Alnatura Organic Polenta, 500 g

  • 100% corn semolina from Demeter cultivation
  • Versatile in cooking & baking
  • Naturally gluten-free & vegan
€ 2,39 (€ 4,78 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Whole Grain Rye Flour

Alnatura Organic Whole Grain Rye Flour, 1 kg

  • Organic (Demeter)
  • Vegan
  • For aromatic sourdough
€ 1,59 (€ 1,59 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpea Flour

Alnatura Organic Chickpea Flour, 400 g

  • Strong nutty aroma
  • For pancakes & more
  • Naturally vegan & gluten-free
€ 2,99 (€ 7,48 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oat Bran with Germ

Alnatura Organic Oat Bran with Germ, 500 g

  • From Bioland cultivation
  • Versatile
  • For muesli & for baking
€ 2,49 (€ 4,98 / kg)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Chia Seeds

Alnatura Organic Chia Seeds, 500 g

  • Versatile use
  • Organic
  • Hardly any flavor of its own
€ 4,49 (€ 8,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Whole Wheat Flour

Alnatura Organic Whole Wheat Flour, 1 kg

  • For baking & cooking
  • Ground whole wheat grain
  • Wheat germ & outer layers are preserved
€ 2,09 (€ 2,09 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Golden Flaxseed

Alnatura Organic Golden Flaxseed, 500 g

  • Mild taste
  • High swelling capacity
  • Not suitable for raw consumption
€ 2,99 (€ 5,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Wheat Bran

Alnatura Organic Wheat Bran, 250 g

  • For porridge & baked goods
  • High fibre content
  • From Austria
€ 1,19 (€ 4,76 / kg)

Delivery by October 06