Ankerkraut

The Best Spices from Hamburg, Germany

Shop by category

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Price Highlights Certifications Type of Nutrition
    Filter

    Ankerkraut: 1 - 30 of 163 items

    Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust"

    Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust", Package, 750 g

    • American original recipe
    • Easy to use
    • Mild spice
    € 17,99 € 19,99 (€ 23,99 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken"

    Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken", Shaker, 230 g

    • Piquant spicy
    • Ideal for poultry
    • Also suitable for vegetables
    € 8,99 € 9,99 (€ 39,09 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus"

    Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus", Shaker, 170 g (200 g)

    • Ideal for Gyros
    • Intensive spice
    • Fine aroma
    € 7,19 € 7,99 (€ 35,95 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Danish Smoked Salt

    Ankerkraut Danish Smoked Salt, 160 g

    • Smoked over beech wood
    • Classic for use in the BBQ kitchen
    • Very intense
    € 6,29 € 6,99 (€ 39,31 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Roast Potato Spice

    Ankerkraut Roast Potato Spice, 80 g

    • Quick and easy
    • For delicious fried potatoes
    • Spicy Mix
    € 5,39 € 5,99 (€ 67,38 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Goulash Spice Blend

    Ankerkraut Goulash Spice Blend, 80 g

    • Without added salt
    • With herbs & spices
    € 5,39 € 5,99 (€ 67,38 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Black Kampot

    Ankerkraut Black Kampot, 80 g

    • Fine aroma
    • Subtle spice
    • Ideal for meat dishes
    € 8,09 € 8,99 (€ 101,13 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Red Kampot

    Ankerkraut Red Kampot, 70 g

    • From Cambodia
    • Very rare
    • Noble variety
    € 8,09 € 8,99 (€ 115,57 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut BBQ Rub "Hamburg Gunpowder"

    Ankerkraut BBQ Rub "Hamburg Gunpowder", Package, 250 g

    • With 14 Ingredients
    • Ideal for meat dishes
    • Fits well with vegetables
    € 8,54 € 9,49 (€ 34,16 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Pasta alla Napoli (Bud Spencer)

    Ankerkraut Pasta alla Napoli (Bud Spencer), 95 g

    • Intense seasoning
    • No additives
    • No flavour enhancers
    € 5,84 € 6,49 (€ 61,47 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Gyros Spice

    Ankerkraut Gyros Spice, 80 g

    • Make Gyros at home
    • Easy to use
    • Intensive spice
    € 5,39 € 5,99 (€ 67,38 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut New York Style Pizza Seasoning Mix

    Ankerkraut New York Style Pizza Seasoning Mix, Donatello (95 g)

    • Oregano, garlic & paprika
    • Free from additives & added sugar
    • Ninja Turtle Power on every package
    € 8,09 € 8,99 (€ 85,16 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Pasta Corleone (The Godfather)

    Ankerkraut Pasta Corleone (The Godfather), 100 g

    • For aromatic pasta sauces
    • Special edition with tomato
    • Perfect for spaghetti and more
    € 5,84 € 6,49 (€ 58,40 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Roast Chicken Seasoning

    Ankerkraut Roast Chicken Seasoning, 250 g

    • For a crispy chicken
    • Easy to use
    • Fine spice
    € 9,44 € 10,49 (€ 37,76 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Scrambled Eggs Spice

    Ankerkraut Scrambled Eggs Spice, 80 g

    • For eggs and omelets
    • Versatile
    € 5,39 € 5,99 (€ 67,38 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Lime Pepper

    Ankerkraut Lime Pepper, 75 g

    • Ideal for Fish & Seafood
    • Citrusy flavor
    • Hot pepper notes
    € 7,19 € 7,99 (€ 95,87 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Umami Ahead!

    Ankerkraut Umami Ahead!, 210 g

    • For all hearty dishes
    • Perfect as final seasoning
    • Balanced mix of flavours
    € 8,99 € 9,99 (€ 42,81 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Tellicherry Pepper, Whole

    Ankerkraut Tellicherry Pepper, Whole, 70 g

    • Harvested by hand
    • Citrus and aromatic resin
    • Prolonged flavor
    € 5,39 € 5,99 (€ 77,00 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Mulled Wine Spice

    Ankerkraut Mulled Wine Spice, 60 g

    • Simple preparation
    • Always succeed
    • Fine spice
    € 5,39 € 5,99 (€ 89,83 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Biscuit Spice

    Ankerkraut Biscuit Spice, 60 g

    • Ideal for shortbread
    • Puts you in the Christmas mood
    € 5,39 € 5,99 (€ 89,83 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut BBQ Rub "Tennessee Teardown"

    Ankerkraut BBQ Rub "Tennessee Teardown", Shaker, 200 g

    • Pleasant spiciness
    • Ideal for ribs and pork
    • Simple to use
    € 8,09 € 8,99 (€ 40,45 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Asia Coconut Curry

    Ankerkraut Asia Coconut Curry, 85 g

    • Extra coconut flavour
    • With lime fruit powder
    • For flavourful Thai dishes
    € 5,39 € 5,99 (€ 63,41 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut BBQ Rub "Beef Booster"

    Ankerkraut BBQ Rub "Beef Booster", Shaker, 200 g (230 g)

    • Dry marinade
    • Perfect harmony
    • Goes perfectly with spare ribs
    € 8,09 € 8,99 (€ 35,17 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Herbs for Scrambled Eggs

    Ankerkraut Herbs for Scrambled Eggs, 55 g

    • With 5 different herbs
    • Without flavour enhancers & additives
    € 5,39 € 5,99 (€ 98,00 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Shaker Attachments, Set of 3

    Ankerkraut Shaker Attachments, Set of 3, Small hole size

    • 3 pieces per pack
    • 3 hole sizes to choose from
    • BPA-free & food-grade material
    € 9,89 € 10,99

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Ratatouille Spice

    Ankerkraut Ratatouille Spice, 80 g

    • Without flavour enhancers
    • Free from additives
    • Can be used for any vegetable dish
    € 4,49 € 4,99 (€ 56,13 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Gingerbread Spices

    Ankerkraut Gingerbread Spices, 60 g

    • Ideal for the Christmas baking
    • Spicy-sweet
    € 5,39 € 5,99 (€ 89,83 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Aglio, Olio e Peperoncino

    Ankerkraut Aglio, Olio e Peperoncino, 65 g

    • Without added salt
    • Pleasant Focus
    • Ideal for pasta
    € 5,39 € 5,99 (€ 82,92 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Hamburg Pepper Steak

    Ankerkraut Hamburg Pepper Steak, Shaker, 170 g

    • Balanced pepper mix
    • Universal application
    • Moderate spice level
    € 8,99 € 9,99 (€ 52,88 / kg)

    Delivery by October 07

    Ankerkraut Salmon Spice Rub

    Ankerkraut Salmon Spice Rub, 310 g

    • With pepper, garlic, sugar and salt
    • Created by the blogger Küstenglut
    • The taste of the coast
    € 8,09 € 8,99 (€ 26,10 / kg)

    Delivery by October 07

    Moin, moin from northern Germany! Ankerkraut's spice factory hails from Hamburg and offers products that are fresher and better than any supermarket goods. Their catalogue ranges from important staples such as oregano, pepper or curry to special salts from Australia or Hawaii as well as pepper blends, homemade seasonings and barbecue rubs. The seasonings are all made without flavour enhancers or anti-caking agents.

    Stefan, the Ankerkraut founder, has always been an avid cook and was introduced to exotic cuisine in Africa as a child. He recalls how, at the age of 10, he was captivated by the smell and intensity of homemade curry. The quality of fresh spices, herbs and peppers found at the African markets were in a league of their own. In Germany, most spices must be processed in order to be imported and stored for long periods and the quality often suffers as a result. He asked me: how can one import the high-quality spices? Later he learnt, that there are numerous, delicious spices from all over the world that can be imported without running the risk of losing flavour. The secret is that these captivating spices need to be dispatched when unloaded from the ship and so Ankerkraut was born.

    The three H's for exquisite flavour: handmade, handcrafted, Hamburg

    We waive the use of machinery in all processes where possible. When the selected raw materials are received at the harbour in Hamburg, we peel, sort and grind by hand. Then we refine these spices and herbs - and create our own blends. Unlike most major vendors no added flavour, caking agents or preservatives are used to when preparing these spices. Each product is thus processed and checked by hand. Only then the order is dispatched.