Salt by Ankerkraut

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Salt: 15 items

Ankerkraut Danish Smoked Salt

Ankerkraut Danish Smoked Salt, 160 g

  • Smoked over beech wood
  • Classic for use in the BBQ kitchen
  • Very intense
€ 6,99 (€ 43,69 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Wild Garlic Salt

Ankerkraut Wild Garlic Salt, 110 g

  • Delicious taste
  • Ideal for preparing meat & salads
€ 5,49 (€ 49,91 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Tomato Salt

Ankerkraut Tomato Salt, 140 g

  • Fine notes
  • Versatile
  • Ideal for Mediterranean salads
€ 5,99 (€ 42,79 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Organic Orange Salt

Ankerkraut Organic Orange Salt, 170 g

  • Fruity and savoury salt mix
  • Ideal for chicken, dressings & cake batter
  • Free from added sugar & artificial flavours
€ 6,99 (€ 41,12 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Salt Block

Ankerkraut BBQ Salt Block, 2,20 kg

  • 20x 20 x 2.5
  • From Pakistan
  • For fish, meat & vegetables
€ 16,99 (€ 7,72 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut African Salt Pearls

Ankerkraut African Salt Pearls, 170 g

  • Ideal for mills
  • From Africa
€ 6,49 (€ 38,18 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Ginger-Garlic Salt

Ankerkraut Ginger-​Garlic Salt, 160 g

  • Fresh heat
  • Versatile
  • Ideal for Asian cuisine
€ 5,99 (€ 37,44 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Aioli Pepper Salt

Ankerkraut Aioli Pepper Salt, Shaker, 270 g (310 g)

  • Savoury seasoned salt
  • Mildly spicy
  • Ideal for Mediterranean food
€ 7,99 (€ 25,77 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Hanseatic Salt

Ankerkraut Hanseatic Salt, 140 g

  • For use as table salt or for cooking
  • With healthy sea salt
  • Very spicy
€ 5,99 (€ 42,79 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Fine sea salt

Ankerkraut Fine sea salt, 170 g

  • Free from additives
  • Without flavour enhancers
  • In a beautiful glass jar with cork stopper
€ 4,49 (€ 26,41 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Steak & BBQ Salt Flakes

Ankerkraut Steak & BBQ Salt Flakes, 190 g

  • Noble rock salt
  • Mildly salty taste
  • Ideal for steaks
€ 8,99 (€ 47,32 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Salt Block

Ankerkraut BBQ Salt Block, 2.2 kgs (2,20 kg)

  • From the Salt Range
  • Perfect for grilling
  • Easy to clean
€ 16,99 (€ 7,72 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Chili Salt

Ankerkraut Chili Salt, 150 g

  • Mild Chili
  • Pleasant spice level
  • Versatile
€ 5,49 (€ 36,60 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Organic Lemon Salt

Ankerkraut Organic Lemon Salt, 160 g

  • Sea salt meets lemon oil
  • For savoury & sweet dishes
  • Without artificial additives
€ 6,99 (€ 43,69 / kg)

Not available at the moment

Ankerkraut Smoked Hickory Salt

Ankerkraut Smoked Hickory Salt, 75 g

  • Rare smoked salt
  • From the USA
  • Excellent quality
€ 7,49 (€ 99,87 / kg)

Delivery by October 20