Spice Blends by Ankerkraut

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Spice Blends: 1 - 30 of 109 items

Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust"

Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust", Package, 750 g

  • American original recipe
  • Easy to use
  • Mild spice
€ 19,99 (€ 26,65 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus"

Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus", Shaker, 170 g (200 g)

  • Ideal for Gyros
  • Intensive spice
  • Fine aroma
€ 7,99 (€ 39,95 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Roast Potato Spice

Ankerkraut Roast Potato Spice, 80 g

  • Quick and easy
  • For delicious fried potatoes
  • Spicy Mix
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Hamburg Gunpowder"

Ankerkraut BBQ Rub "Hamburg Gunpowder", Package, 250 g

  • With 14 Ingredients
  • Ideal for meat dishes
  • Fits well with vegetables
€ 9,01 € 9,49 (€ 36,04 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Goulash Spice Blend

Ankerkraut Goulash Spice Blend, 80 g

  • Without added salt
  • With herbs & spices
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Pasta alla Napoli (Bud Spencer)

Ankerkraut Pasta alla Napoli (Bud Spencer), 95 g

  • Intense seasoning
  • No additives
  • No flavour enhancers
€ 6,49 (€ 68,32 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut New York Style Pizza Seasoning Mix

Ankerkraut New York Style Pizza Seasoning Mix, Donatello (95 g)

  • Oregano, garlic & paprika
  • Free from additives & added sugar
  • Ninja Turtle Power on every package
€ 8,99 (€ 94,63 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Gyros Spice

Ankerkraut Gyros Spice, 80 g

  • Make Gyros at home
  • Easy to use
  • Intensive spice
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Pasta Corleone (The Godfather)

Ankerkraut Pasta Corleone (The Godfather), 100 g

  • For aromatic pasta sauces
  • Special edition with tomato
  • Perfect for spaghetti and more
€ 6,49 (€ 64,90 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Scrambled Eggs Spice

Ankerkraut Scrambled Eggs Spice, 80 g

  • For eggs and omelets
  • Versatile
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Umami Ahead!

Ankerkraut Umami Ahead!, 210 g

  • For all hearty dishes
  • Perfect as final seasoning
  • Balanced mix of flavours
€ 9,99 (€ 47,57 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Lime Pepper

Ankerkraut Lime Pepper, 75 g

  • Ideal for Fish & Seafood
  • Citrusy flavor
  • Hot pepper notes
€ 7,99 (€ 106,53 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Mulled Wine Spice

Ankerkraut Mulled Wine Spice, 60 g

  • Simple preparation
  • Always succeed
  • Fine spice
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Tennessee Teardown"

Ankerkraut BBQ Rub "Tennessee Teardown", Shaker, 200 g

  • Pleasant spiciness
  • Ideal for ribs and pork
  • Simple to use
€ 8,99 (€ 44,95 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Beef Booster"

Ankerkraut BBQ Rub "Beef Booster", Shaker, 200 g (230 g)

  • Dry marinade
  • Perfect harmony
  • Goes perfectly with spare ribs
€ 8,99 (€ 39,09 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Herbs for Scrambled Eggs

Ankerkraut Herbs for Scrambled Eggs, 55 g

  • With 5 different herbs
  • Without flavour enhancers & additives
€ 5,99 (€ 108,91 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Biscuit Spice

Ankerkraut Biscuit Spice, 60 g

  • Ideal for shortbread
  • Puts you in the Christmas mood
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Salmon Spice Rub

Ankerkraut Salmon Spice Rub, 310 g

  • With pepper, garlic, sugar and salt
  • Created by the blogger Küstenglut
  • The taste of the coast
€ 8,99 (€ 29,00 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Asia Coconut Curry

Ankerkraut Asia Coconut Curry, 85 g

  • Extra coconut flavour
  • With lime fruit powder
  • For flavourful Thai dishes
€ 5,99 (€ 70,47 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Aglio, Olio e Peperoncino

Ankerkraut Aglio, Olio e Peperoncino, 65 g

  • Without added salt
  • Pleasant Focus
  • Ideal for pasta
€ 5,99 (€ 92,15 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Ratatouille Spice

Ankerkraut Ratatouille Spice, 80 g

  • Without flavour enhancers
  • Free from additives
  • Can be used for any vegetable dish
€ 4,99 (€ 62,38 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Gingerbread Spices

Ankerkraut Gingerbread Spices, 60 g

  • Ideal for the Christmas baking
  • Spicy-sweet
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Hamburg Pepper Steak

Ankerkraut Hamburg Pepper Steak, Shaker, 170 g

  • Balanced pepper mix
  • Universal application
  • Moderate spice level
€ 9,99 (€ 58,76 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Lasagne al Forno

Ankerkraut Lasagne al Forno, 115 g

  • Mediterranean with a smoky note
  • Smoked salt, herbs & celery
  • Without flavour enhancers and additives
€ 5,99 (€ 52,09 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut American Scrambled Eggs Spice

Ankerkraut American Scrambled Eggs Spice, 70 g

  • For perfect scrambled eggs
  • Made of delicious herbs
€ 5,99 (€ 85,57 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Currywurst

Ankerkraut Currywurst, 90 g

  • Spicy taste
  • Ideal for quick meals
  • With cane sugar & tomato chips
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Ranch Dip

Ankerkraut Ranch Dip, 60 g

  • A cult classic from the USA
  • Great for all types of dips and salads
  • Herbal flavour
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Apple Pie Spice

Ankerkraut Apple Pie Spice, 65 g

  • Ideal for baking
  • Add to cream cheese or cottage cheese
  • With anise & cloves
€ 5,99 (€ 92,15 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Hamburg Bread Spices

Ankerkraut Hamburg Bread Spices, 70 g

  • Intense flavour
  • No added salt or sugar
  • For rye, mixed & sourdough bread
€ 5,69 € 5,99 (€ 81,29 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Surf

Ankerkraut Surf, 190 g

  • Perfect for fish dishes
  • Also goes well with pork & lamb
  • As a finishing spice or marinade spice
€ 9,49 € 9,99 (€ 49,95 / kg)

Delivery by October 06