Fruit Preserves & Dried Fruits from Italy

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Fruit Preserves & Dried Fruits: 8 items

Sapore di Sole Organic Raisins

Sapore di Sole Organic Raisins, 250 g

  • Aromatic & tender
  • Rich in vitamins and minerals
  • For baking, cooking and snacking
€ 4,99 (€ 19,96 / kg)

Delivery by October 06

Sapore di Sole Organic Goji Berries

Sapore di Sole Organic Goji Berries, 150 g

  • Tangy & fruity
  • For sweet and savoury dishes
  • Vitamins, minerals & proteins
€ 6,99 (€ 46,60 / kg)

Delivery by October 06

Brezzo Apricot Compote

Brezzo Apricot Compote, 380 g

  • Sun ripened fruits
  • Aromatic & sweet
  • Classic side dish for dessert
€ 7,99 (€ 21,03 / kg)

Delivery by October 06

Brezzo Peaches in White Wine Syrup

Brezzo Peaches in White Wine Syrup, 600 g

  • Sun-ripened fruit
  • Goes well with ice cream and desserts
  • With Moscato d'Asti DOCG
€ 9,19 (€ 15,32 / kg)

Delivery by October 06

Brezzo Cherry Compote

Brezzo Cherry Compote, 600 g

  • Whole cherries
  • Preserved in syrup
  • From Piedmont
€ 10,29 (€ 17,15 / kg)

Delivery by October 06

Brezzo Apricots in White Wine Syrup

Brezzo Apricots in White Wine Syrup, 600 g

  • Fruit in muscatel wine
  • Sweet & distinctive flavour
  • Dessert & side dish
€ 10,49 (€ 17,48 / kg)

Delivery by October 09

Brezzo Peach Compote

Brezzo Peach Compote, 600 g

  • Sun-ripened fruit
  • Processed by hand
  • Preserved in syrup
€ 8,69 (€ 14,48 / kg)

Delivery by October 15

Brezzo "Martin Sec" Pears in Red Wine

Brezzo "Martin Sec" Pears in Red Wine, 350 g

  • Full-bodied & fruity
  • Piedmontese speciality
  • Contains alcohol
€ 6,49 (€ 18,54 / kg)

Delivery by October 09