BIO PRIMO

A varied selection of organic foods for the whole family

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Certifications Type of Nutrition
Filter

BIO PRIMO: 1 - 30 of 32 items

BIO PRIMO Organic Soy Drink

BIO PRIMO Organic Soy Drink, Original (1 l)

  • Mild taste
  • Vegan, lactose- & gluten-free
  • 100% organic cultivation from Italy
€ 1,69 (€ 1,69 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes, 90 g

  • Crunchy source of protein
  • 100% organic lentils from Turkey
  • Vegan & gluten-free
€ 1,39 (€ 15,44 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Ginger Immunity Shot

BIO PRIMO Organic Ginger Immunity Shot, 60 ml

  • Made with fresh ginger
  • Contains apple & lemon juice
  • Sweetened with agave syrup
€ 1,79 (€ 29,83 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Oat Drink

BIO PRIMO Organic Oat Drink, Original (1 l)

  • Mild and sweet with very little taste of its own
  • Refines coffee, smoothies, cocoa
  • Also for cooking
€ 1,89 (€ 1,89 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Rice Drink

BIO PRIMO Organic Rice Drink, Original (1 l)

  • Slightly sweet taste
  • Vegan, free from lactose & gluten
  • No added sugar
€ 1,79 (€ 1,79 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Honey Waffles

BIO PRIMO Organic Honey Waffles, 175 g

  • Delicate waffles, soft honey filling
  • A delicious snack alternative
  • Fairtrade certified
€ 3,29 (€ 18,80 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine, 150 g

  • Versatile in use
  • Made with soy from Austria
  • Rich in protein
€ 2,19 (€ 14,60 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Beet Sugar

BIO PRIMO Organic Beet Sugar, 500 g

  • Perfect for baking & as a sweetener
  • From sugar beets
  • Organic
€ 2,49 (€ 4,98 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Ramen Noodles - Classic

BIO PRIMO Ramen Noodles -​ Classic, 250 g

  • Vegan
  • Ideal as a soup addition
  • Only for a short time
€ 2,29 (€ 9,16 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Carrot Juice

BIO PRIMO Organic Carrot Juice, 0,50 l

  • Direct juice
  • Finely pasteurized
  • A dash of lemon adds a tangy note
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Fruit Gummies (without Gelatine)

BIO PRIMO Organic Fruit Gummies (without Gelatine), Fruity Mix (100 g)

  • Different fruit flavours
  • Soft and chewy
  • Vegan, free from lactose & gluten
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Beetroot Juice

BIO PRIMO Organic Beetroot Juice, 0,50 l

  • Freshly pressed juice
  • Gently pasteurised
  • Partial lactic acid fermentation
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Black Chia Seeds

BIO PRIMO Organic Black Chia Seeds, 200 g

  • Neutral, slightly nutty taste
  • Wonderful in smoothies, desserts & pastries
  • Vegan, lactose & gluten-free
€ 2,39 (€ 11,95 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Energy Ball - Banana and Peanut

BIO PRIMO Organic Energy Ball -​ Banana and Peanut, 30 g

  • Vegan
  • Gluten-free
  • Ideal for on the go
€ 0,99 (€ 33,00 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Almond Drink, Original

BIO PRIMO Organic Almond Drink, Original, 1 l

  • Strong almond aroma
  • For mixing and cooking
  • Organic almonds from Italy
€ 3,59 (€ 3,59 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Energy Ball - Almond & Coconut

BIO PRIMO Organic Energy Ball -​ Almond & Coconut, 30 g

  • Sweet, exotic taste
  • Vegan, gluten-free
  • With date paste
€ 0,99 (€ 33,00 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Sauerkraut Juice

BIO PRIMO Organic Sauerkraut Juice, 0,50 l

  • Pressed fermented white cabbage
  • Seasoned with sea salt
  • Lactic acid fermentation
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Vegetable Cocktail

BIO PRIMO Organic Vegetable Cocktail, 0,50 l

  • Freshly pressed juice
  • 85% tomato juice
  • Refined with sea salt
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Tomato Juice

BIO PRIMO Organic Tomato Juice, 0,50 l

  • Freshly pressed juice
  • Gently pasteurised
  • Seasoned with sea salt
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Manuka Honey from New Zealand

BIO PRIMO Organic Manuka Honey from New Zealand, MGO 400+ (250 g)

  • Tart, bold flavour
  • For internal & external use
  • Lactose & gluten-free
€ 34,99 (€ 139,96 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Raw Bar - Salted Caramel

BIO PRIMO Organic Raw Bar -​ Salted Caramel, 35 g

  • Vegan & gluten-free
  • With peanuts
  • A delicious snack at any time
€ 1,39 (€ 39,71 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Energy Ball - Hazelnut & Cocoa

BIO PRIMO Organic Energy Ball -​ Hazelnut & Cocoa, 30 g

  • Sweet and slightly bitter
  • Vegan and gluten-free
  • With date paste
€ 0,99 (€ 33,00 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Raw Bar - Cocoa & Orange

BIO PRIMO Organic Raw Bar -​ Cocoa & Orange, 35 g

  • Vegan and gluten-free
  • Natural orange aroma
  • Delicious as a snack
€ 1,39 (€ 39,71 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Raw Bar - Banana & Peanut

BIO PRIMO Organic Raw Bar -​ Banana & Peanut, 35 g

  • Vegan and gluten-free
  • With pea protein
  • The perfect snack for workouts
€ 1,39 (€ 39,71 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Think Pink Smoothie

BIO PRIMO Organic Think Pink Smoothie, 250 ml

  • With apple, grape, banana and more
  • In a glass bottle
  • Practical for travel and refreshing breaks in the day
€ 2,39 (€ 9,56 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Tomato Sauce - Arrabbiata

BIO PRIMO Organic Tomato Sauce -​ Arrabbiata, 350 ml

  • Vegan
  • Spicy and tasty
  • Fruity aroma
€ 1,99 (€ 5,69 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Turmeric Shot

BIO PRIMO Organic Turmeric Shot, 60 ml

  • For daily use
  • With apple & lemon juice
  • Sweetened with agave syrup
€ 1,79 (€ 29,83 / l)

Delivery by October 13

BIO PRIMO Organic Dried Goji Berries

BIO PRIMO Organic Dried Goji Berries, 100 g

  • Tangy, fruity taste
  • Tasty topping
  • Great as a snack
€ 3,39 (€ 33,90 / kg)

Delivery by October 20

BIO PRIMO Organic Hello Yellow Smoothie

BIO PRIMO Organic Hello Yellow Smoothie, 250 ml

  • With banana, pineapple & coconut
  • In a glass bottle
  • Practical for travel and refreshing breaks
€ 2,39 (€ 9,56 / l)

Sold out

Organic Kettle-Cooked Chips - Sour Cream & Herbs

BIO PRIMO Organic Kettle-​Cooked Chips -​ Sour Cream & Herbs, 100 g

  • Vegetarian & gluten-free
  • Made to Bioland guidelines
  • Cooked until golden yellow
€ 1,89 (€ 18,90 / kg)

Not available at the moment

Bio Primo, the organic in-store brand of the Drogerie Müller drugstore chain, uses only high-quality raw materials from controlled organic agriculture and fine recipes at family-friendly prices. The range features popular staples such as pasta, cereal products and oils, as well as indulgent delicacies such as sweets, spices and teas. Explore the large variety and discover your favourite organic foods for the whole family!