Christmas Tea, Coffee & Hot Chocolate

What could be nicer than relaxing with a hot cup of tea or cocoa in the run-up to Christmas? Give a gift that brings little moments of happiness with exclusive Christmas teas, tea blends, coffee varieties and hot chocolate!

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Tea, Coffee & Hot Chocolate: 1 - 30 of 67 items

Sonnentor Organic Crackling Fireplace Tea

Sonnentor Organic Crackling Fireplace Tea, 18 double chamber bags (45 g)

  • Warms the body and soul
  • Very aromatic
  • Fruity and spicy
€ 4,29 (€ 95,33 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink, Package, 60 g

  • Sweet vanilla
  • Yellow-orange powder
  • Simple preparation
€ 5,49 (€ 91,50 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Golden Turmeric Tea

Sonnentor Organic Golden Turmeric Tea, 36 g

  • For the immune system
  • With ginger and cardamom
  • Double-chambered teabags
€ 4,29 (€ 119,17 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Winter Night Fruit Spice Tea

Sonnentor Winter Night Fruit Spice Tea, Loose leaf tea (100 g)

  • Flavoured with essential oils
  • Heavenly Christmas notes
  • Ideal for cold winter days
€ 4,79 (€ 47,90 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Fortune Herbal Tea

Sonnentor Fortune Herbal Tea, Loose tea, 50 g

  • Powerful mixture
  • Refreshingly minty
  • Delicate sweetness
€ 4,99 (€ 99,80 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea

Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea, 18 tea bags (27 g)

  • Refreshing and fruity
  • Sweet finish
  • Mild taste
€ 4,19 (€ 155,19 / kg)

Delivery by October 06

Organic Drinking Chocolate Variety for Kids

Zotter Chocolate Organic Drinking Chocolate Variety for Kids, 110 g

  • 5 different varieties
  • Each bar weighs 22 g
  • Child-friendly varieties
€ 7,03 € 7,49 (€ 63,91 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Aunt Trudls Apple Strudel Tea

Sonnentor Organic Aunt Trudls Apple Strudel Tea, 45 g

  • Wonderfully sweet cinnamon flavour
  • Fruity, apple scent
  • With vanilla and apple pieces
€ 4,49 (€ 99,78 / kg)

Delivery by October 06

Organic Drinking Chocolate Variation Classic

Zotter Chocolate Organic Drinking Chocolate Variation Classic, 110g

  • 5 different varieties
  • Each bar weighs 22 g
  • 3 vegan bars
€ 7,49 (€ 68,09 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Magic Potion Herbal Tea

Sonnentor Organic Magic Potion Herbal Tea, Lose, 50 g

  • Delicious breakfast tea
  • Spicy herbal nuances
  • Rich, golden colour
€ 4,99 (€ 99,80 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Guardian Angel Tea

Sonnentor Organic Guardian Angel Tea, 18 tea bags (27 g)

  • Spicy, refreshing taste
  • Diverse flavour
  • Goes well with spicy food
€ 4,19 (€ 155,19 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Apple Punch Syrup

Sonnentor Organic Apple Punch Syrup, 0,50 l

  • Delicious served hot or cold
  • Fruity & spicy
  • Dilute 1:8
€ 9,99 (€ 19,98 / l)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Sparkling Lights Herbal Tea

Sonnentor Organic Sparkling Lights Herbal Tea, 18 double chamber teabags (27 g)

  • Herb & spice tea
  • Contains Greek mountain tea
  • Double chamber bags or loose
€ 4,29 (€ 158,89 / kg)

Delivery by October 06

"Workday Wellness" Organic Selection Box

Pukka "Workday Wellness" Organic Selection Box

  • 6 x 15 sachets
  • Exceptional herbal blends
  • Pretty design
€ 39,99

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Evening Herbal Tea

Sonnentor Organic Evening Herbal Tea, Tea bag, 18 pieces (27 g)

  • Mild, aromatic fragrance
  • Lemony nuances
  • For enjoyable evenings
€ 4,19 (€ 155,19 / kg)

Delivery by October 06

Organic Drinking Chocolate Variation - Vegan

Zotter Chocolate Organic Drinking Chocolate Variation -​ Vegan, 110 g

  • Purely plant-based ingredients
  • Enjoy hot or cold
  • Contains 5 varieties
€ 7,49 (€ 68,09 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Heavenly Christmas Delight Tea

Sonnentor Heavenly Christmas Delight Tea, 18 double chamber teabags (27 g)

  • Refreshing taste
  • With Christmas spices
  • Feel good spicy-fruity flavour
€ 4,19 (€ 155,19 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus "One Thousand and One Nights" Fruit Tea

Demmers Teehaus "One Thousand and One Nights" Fruit Tea, 100 g

  • With delicious cinnamon pieces
  • Fine vanilla flavour
  • Beautiful dark colour
€ 7,49 (€ 74,90 / kg)

Delivery by October 06

Organic Drinking Chocolate - Cinnamon & Banana

Zotter Chocolate Organic Drinking Chocolate -​ Cinnamon & Banana, 110 g

  • Fresh and fruity
  • With a dash of cinnamon
  • Contains 5 bars
€ 7,49 (€ 68,09 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Light As A Feather Tea

Sonnentor Organic Light As A Feather Tea, 30,60 g

  • With stinging nettles, fennel and cinnamon
  • Sweet and spicy
  • Vegan
€ 4,29 (€ 140,20 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Light My Fire Tea

Sonnentor Organic Light My Fire Tea, 30,60 g

  • With turmeric, cinnamon and saffron
  • 100% organic
  • Vegan
€ 4,29 (€ 140,20 / kg)

Delivery by October 06

Organic Green Tea Drinking Chocolate

Zotter Chocolate Organic Green Tea Drinking Chocolate, 110 g

  • Exceptional taste and colour
  • Made with rice chocolate
  • Vegan
€ 7,49 (€ 68,09 / kg)

Delivery by October 06

Dolfin Caramel Hot Chocolate Powder

Dolfin Caramel Hot Chocolate Powder, 250 g

  • Deliciously creamy
  • Refined aroma
  • Salted butter caramel
€ 13,99 (€ 55,96 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Beguiling Chocolate Hot Cocoa Mix

Ankerkraut Beguiling Chocolate Hot Cocoa Mix, 105 g

  • With cinnamon & ginger
  • Ideal for breakfast
  • Sweet cinnamony flavor
€ 5,99 (€ 57,05 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Being a Woman Tea

Sonnentor Organic Being a Woman Tea, 30,60 g

  • Fruity, sweet and tart
  • 100% organic
  • Vegan
€ 4,29 (€ 140,20 / kg)

Delivery by October 06

TEEKANNE Organic Premium Selection Box

TEEKANNE Organic Premium Selection Box, 180 tea bags (354 g)

  • 12 different varieties
  • 15 teabags of each variety
  • Individually packed
€ 37,99 (€ 107,32 / kg)

Delivery by October 06

Organic Christmas Tea

Yogi Tea Organic Christmas Tea, 17 sachets

  • Organic
  • Sweet aromatic honeybush
  • With Christmas spices
€ 3,99 (€ 111,76 / kg)

Delivery by October 06

Bialetti System Capsules - PALERMO

Bialetti Bialetti System Capsules -​ PALERMO, 16 pieces

  • 16 coffee capsules
  • Intensity 12
  • 100% recyclable
€ 8,99 (€ 0,56 / pc)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Baked Apple Tea

Sonnentor Organic Baked Apple Tea, 45 g

  • Vegan & vegetarian
  • Sweet flavour
  • 100% organic
€ 4,49 (€ 99,78 / kg)

Delivery by October 06

Bialetti Capsule System - NAPOLI

Bialetti Bialetti Capsule System -​ NAPOLI, 16 pieces

  • 16 coffee capsules
  • Intensity 10
  • 100% recyclable
€ 9,99 (€ 0,62 / pc)

Delivery by October 06