Cosmoveda Organic Star Anise, ground, 75 g

Well-known spice from Asia!

€ 10,71 € 11,99 -11%

(€ 142,80 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 g

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for soups and desserts
  • Suitable for vegetables and curry

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, ground, 70 g

Cosmoveda Organic Star Anise, ground, 75 g € 10,71 (€ 142,80 / kg)
Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, ground, 70 g € 8,09 (€ 115,57 / kg)
Total price: € 18,80
Description

The star anise capsules are a popular spice in Asia, especially in China. Here they are used for desserts, soups, vegetables and curry.

Item no.: XAY-COS-127866
Content: 75 g
EAN: 4032108127866
Manufacturer No.: 127866-DE
Brands: Cosmoveda
Certifications: Organic certified, Fairtrade
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
Origin: Asia
Product Relaunch: Due to a product relaunch, the packaging or the label of the delivered product may differ visually from the product image shown.
Properties: Raw food, Gluten-free, Lactose-free
Ingredients

Star anise (ground)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Star Anise, ground

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder