Bake Affair - Baking Mixes

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Baking Mixes: 1 - 30 of 53 items

Bake Affair Pizza Dough with Italian Spices

Bake Affair Pizza Dough with Italian Spices, 715 g

  • Makes about 3 pizzas
  • With organic spices
  • Made from the best Austrian wheat flour
€ 7,49 (€ 10,48 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Organic Pizza Dough with Italian Spices

Bake Affair Organic Pizza Dough with Italian Spices, 358 g

  • For 2 pizzas (500 g dough)
  • Just add water & oil
  • With wheat flour & yeast
€ 5,79 (€ 16,17 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Grilled Bread - Paprika Rub

Bake Affair Grilled Bread -​ Paprika Rub, 757 g

  • Free from dyes and preservatives
  • Bittersweet smoky flavour
  • A special rub
€ 7,59 € 7,99 (€ 10,03 / kg)

Delivery by October 06

Organic Brioche Burger Buns with Sesame Seeds

Bake Affair Organic Brioche Burger Buns with Sesame Seeds, 339 g

  • For 5 burger buns á 100 g
  • 4 fresh ingredients required
  • Ideal for freezing
€ 5,79 (€ 17,08 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Cookies

Bake Affair Cookies, Matcha Cookies (335 g)

  • Very soft on the inside
  • Crispy on the outside
  • Only 1 additional ingredient needed
€ 5,99 (€ 17,88 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Rye Sourdough

Bake Affair Rye Sourdough, 100 g

  • Acidity: approx. 125
  • To round off the aroma
  • Makes dough easier to work with
€ 5,39 (€ 53,90 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Spelt Baguettes

Bake Affair Spelt Baguettes, 739 g

  • Made with the best ingredients from Austria
  • Easy to make
  • Stays fresh for a long time
€ 7,79 (€ 10,54 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Stick Bread & Baguettes for Grilling

Bake Affair Stick Bread & Baguettes for Grilling, 670 g

  • For the grill or a campfire
  • 100% Austrian flour
  • Quick & easy to use
€ 7,59 € 7,99 (€ 11,33 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Organic Stick Bread / Baguette Mix

Bake Affair Organic Stick Bread / Baguette Mix, 334 g

  • Makes 500 g of bread
  • Just add water
  • Organic wheat flour and yeast mixture
€ 5,59 (€ 16,74 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Grilled Bread Dutch Oven Bread

Bake Affair Grilled Bread Dutch Oven Bread, 768 g

  • Packed in a cardboard box
  • Made without preservatives
  • Handpicked ingredients
€ 7,99 (€ 10,40 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Keto Flaxseed Bread with Garlic

Bake Affair Keto Flaxseed Bread with Garlic, 301 g

  • Makes approx. 500 g bread
  • Moist, soft & flavourful
  • Rich in fibre & protein
€ 7,49 (€ 24,88 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Spelt Bread with Wild Herbs

Bake Affair Spelt Bread with Wild Herbs, 673 g

  • Special flavour
  • Exquisite ingredients from Austria
  • Made with love
€ 8,59 (€ 12,76 / kg)

Delivery by October 16

Bake Affair Grilled Bread Sunny Rub

Bake Affair Grilled Bread Sunny Rub, 692 g

  • Summer aroma
  • Free from artificial dyes and preservatives
  • Vegan and palm oil-free
€ 7,99 (€ 11,55 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Chocolate Cake with Gingerbread Spices

Bake Affair Chocolate Cake with Gingerbread Spices, 321 g

  • Delicious chocolatey taste
  • Ideal for the festive season
  • Very easy to prepare
€ 5,39 (€ 16,79 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Power Balls with Matcha

Bake Affair Power Balls with Matcha, 180 g

  • Vegan & sugar-free
  • With vitamin B complex
  • Ideal for on the go
€ 5,99 (€ 33,28 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Beauty Balls with Blueberries

Bake Affair Beauty Balls with Blueberries, 186 g

  • With vitamin B complex
  • Vegan & sugar-free
  • Quick and easy to prepare
€ 5,99 (€ 32,20 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Power Balls with Coconut

Bake Affair Power Balls with Coconut, 202 g

  • Sugar-free & vegan
  • With B vitamins
  • Rich in proteins
€ 5,99 (€ 29,65 / kg)

Delivery by October 06

Savings Set: Baking Mixes for Your Barbecue

Bake Affair Savings Set: Baking Mixes for Your Barbecue, 1 Set

  • Burger Buns, Pizza & Sunny Rub
  • Quick and easy to prepare
  • For a short time only: save -15%!
€ 21,00 € 22,97

Delivery by October 06

Organic Scones with Organic Cinnamon Sugar

Bake Affair Organic Scones with Organic Cinnamon Sugar, 350 g

  • Traditional English pastry
  • One pack makes 6 pieces
  • Quick & easy to prepare
€ 7,29 (€ 20,83 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Grilled Bread - Wild BBQ Rub

Bake Affair Grilled Bread -​ Wild BBQ Rub, 737 g

  • No baking skills required
  • Tastes great with wild game
  • Fine BBQ flavour
€ 8,29 (€ 11,25 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Immunity Balls with Raspberries

Bake Affair Immunity Balls with Raspberries, 190 g

  • Quick and easy to prepare
  • With vitamin B complex
  • Vegan & sugar-free
€ 5,99 (€ 31,53 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Organic Strawberry Energy Balls

Bake Affair Organic Strawberry Energy Balls, 189 g

  • For nursing mothers & children
  • Fruity-sweet taste
  • With dates & oatmeal
€ 6,59 (€ 34,87 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Breastfeeding Balls with Blueberries

Bake Affair Breastfeeding Balls with Blueberries, 186 g

  • With B vitamins
  • For on the go & between meals
  • Vegan & sugar-free
€ 5,99 (€ 32,20 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Keto Nut Dessert with Pecans

Bake Affair Keto Nut Dessert with Pecans, 277 g

  • Serve as nut dessert slices or use as pie base
  • With sugar-free dark chocolate
  • Rich in fibre & protein
€ 9,99 (€ 36,06 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Organic Coconut Energy Balls

Bake Affair Organic Coconut Energy Balls, 189 g

  • For nursing mothers & children
  • A fruity snack
  • Perfect for on the go
€ 7,29 (€ 38,57 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Concentration Balls with Strawberries

Bake Affair Concentration Balls with Strawberries, 190 g

  • Sugar-free
  • With B vitamins
  • Vegan
€ 5,99 (€ 31,53 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Organic Chocolate Muffins

Bake Affair Organic Chocolate Muffins, 433 g

  • Makes 8
  • You only need a few fresh ingredients
  • Can be made vegan
€ 8,29 (€ 19,15 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Pregnancy Balls with Strawberries

Bake Affair Pregnancy Balls with Strawberries, 190 g

  • Vegan & sugar-free
  • With folic acid & vitamin B
  • For on the go & between meals
€ 5,99 (€ 31,53 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Organic Shortcrust Biscuits

Bake Affair Organic Shortcrust Biscuits, 335 g

  • Basic dough for many recipes
  • Add fresh butter and egg yolk
  • Free fro, artificial additives
€ 5,79 (€ 17,28 / kg)

Delivery by October 06

Bake Affair Spelt Bread

Bake Affair Spelt Bread, 667 g

  • Made with the best ingredients from Austria
  • Free of harmful additives
  • Made with the best spelt flour
€ 7,79 (€ 11,68 / kg)

Not available at the moment