Lindt HELLO Crunchy Nougat Bar, 100 g

Nice to sweet you!

€ 3,99

(€ 39,90 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to € 4,90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Seductive nougat filling
  • With crispy little pieces of brittle

Frequently bought together with Lindt Grand Plaisir - Hazelnut, 150 g

Lindt HELLO Crunchy Nougat Bar, 100 g € 3,99 (€ 39,90 / kg)
Lindt Grand Plaisir - Hazelnut, 150 g € 6,99 (€ 46,60 / kg)
Total price: € 10,98
Description

Discover the exciting combination of Lindt's HELLO! milk chocolate filled with delicious nougat. Pieces of crunchy brittle add texture and flavour!

Item no.: LS-222108
Content: 100 g
EAN: 4000539222108
Manufacturer No.: 222108
Brands: Lindt
May Contain Traces Of: : A - Gluten, F - Soybeans, G - Milk, H - Nuts
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

Sugar, Cocoa butter, Whole milk powder, 10 % Hazelnuts, Cocoa paste, Skim milk powder, Clarified Butter, Wheat flour, soy lecithin[1], Lactose, Salt, Vanilla flavour, Vegetable fat (Palm Oil, Coconut Fat), Barley malt extract, Caramel sugar syrup, Sodium hydrogen carbonate E500ii[2]

  1. Emulsifiers
  2. Leavening Agent

May contain nuts.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2311 / 552 kJ / kcal
Fat 35 g
  from Saturated fatty acids 17 g
Carbohydrates 51 g
  from Sugar 49 g
Protein 8,5 g
Salt 0,2 g
Legal information
Responsible food business operator: Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Austria, www.lindt.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Lindt HELLO Crunchy Nougat Bar

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews
1 customer review in English

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder