Fleur de Sel & Sea Salt for Cooking

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Sea Salt & Fleur de Sel: 1 - 30 of 36 items

Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot

Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot, 150 g

  • Includes a spoon
  • Unique texture
  • Especially mild
€ 16,19 € 17,99 (€ 107,93 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Sal Marina Grano

Sal de Ibiza Sal Marina Grano, 1.000 g

  • Harvested by hand
  • Coarsely ground
  • For all kinds of dishes
€ 8,09 € 8,99 (€ 8,09 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut Danish Smoked Salt

Ankerkraut Danish Smoked Salt, 160 g

  • Smoked over beech wood
  • Classic for use in the BBQ kitchen
  • Very intense
€ 6,29 € 6,99 (€ 39,31 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Granito Sea Salt in a Shaker

Sal de Ibiza Granito Sea Salt in a Shaker, 250 g

  • Attractive design
  • Coarse grains
  • Ideal as table salt
€ 8,99 € 9,99 (€ 35,96 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Sal Marina Fina

Sal de Ibiza Sal Marina Fina, 1.000 g

  • Finely ground
  • Natural sea salt
  • High quality
€ 8,09 € 8,99 (€ 8,09 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot

Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot, 28,35 g

  • Unique texture
  • Especially mild
€ 10,79 € 11,99 (€ 380,60 / kg)

Delivery by October 07

Khoysan Meersalz Natural Sea Salt- Fine

Khoysan Meersalz Natural Sea Salt-​ Fine, 1 kg

  • Basic salt
  • Versatile
  • Pure natural salt
€ 12,59 € 13,99 (€ 12,59 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Granito To Go

Sal de Ibiza Granito To Go, 31,10 g

  • Mini-shaker
  • Easy to carry
  • Natural sea salt
€ 5,39 € 5,99 (€ 173,31 / kg)

Delivery by October 07

Wiberg Sea Salt

Wiberg Sea Salt, 120 g

  • Sun dried sea salt
  • For seasoning or as a finishing salt
  • Highest quality
€ 1,47 € 3,69 (€ 12,25 / kg)

Delivery by October 07

Khoysan Meersalz Fleur de Sel - Sea Salt Flakes

Khoysan Meersalz Fleur de Sel -​ Sea Salt Flakes, 500 g

  • Handmade
  • From the coast of South Africa
  • Finesse for fine dining
€ 21,59 € 23,99 (€ 43,18 / kg)

Delivery by October 07

Spice for Life Flor de Sal

Spice for Life Flor de Sal, 90 g

  • Hand-scooped & sun-dried
  • Unrefined & made without anti-caking ages
  • Subtle scent of violets
€ 6,21 € 6,99 (€ 69,00 / kg)

Delivery by October 07

Bioenergie Smoked Salt from Denmark premium

Bioenergie Smoked Salt from Denmark premium, 170g PET tin

  • About Buchholz fine cold smoked
  • A culinary delight
  • Natural 100%
€ 10,34 € 11,49 (€ 60,82 / kg)

Delivery by October 07

Sonnentor Pyramid Salt

Sonnentor Pyramid Salt, 250 g

  • 100% non-iodised sea salt
  • From gently heated brine
  • Ideal to sprinkle on salads, bread & caramel desserts
€ 10,62 € 11,89 (€ 42,48 / kg)

Delivery by October 07

Govinda Fine Celtic Sea Salt

Govinda Fine Celtic Sea Salt, 500 g

  • Obtained from magnesium-rich clay soil
  • Hand-harvested & uniodised
  • Intense & natural flavor
€ 5,22 € 5,89 (€ 10,44 / kg)

Delivery by October 20

Ankerkraut African Salt Pearls

Ankerkraut African Salt Pearls, 170 g

  • Ideal for mills
  • From Africa
€ 5,84 € 6,49 (€ 34,35 / kg)

Delivery by October 07

KOTÁNYI Smoked Salt with Sea Salt - Grinder

KOTÁNYI Smoked Salt with Sea Salt -​ Grinder, 30 g

  • Smoked salt with sea salt
  • Cold smoked over beechwood
  • Ideal for fish and pasta
€ 3,99 (€ 133,00 / kg)

Delivery by October 07

KOTÁNYI Sea Salt

KOTÁNYI Sea Salt, 92 g

  • Crunchy little salt crystals
  • Enjoy with a huge variety of food
€ 3,99 (€ 43,37 / kg)

Delivery by October 07

Ehrenwort Fleur de Sel from Tasmania

Ehrenwort Fleur de Sel from Tasmania, 70 g

  • Mild, & not iodised
  • Perfect for fish & seafood
  • Obtained in an eco-friendly way
€ 5,39 € 5,99 (€ 77,00 / kg)

Delivery by October 07

Govinda Coarse Celtic Sea Salt

Govinda Coarse Celtic Sea Salt, 500 g

  • Hand-harvested & unrefined
  • Natural gray colour & texture
  • Free from any additives
€ 5,22 € 5,89 (€ 10,44 / kg)

Delivery by October 07

Khoysan Meersalz Fleur de Sel - Crystallized Salt

Khoysan Meersalz Fleur de Sel -​ Crystallized Salt, 1 kg

  • Hand harvested
  • From the coast of South Africa
  • Finesse for fine dining
€ 25,19 € 27,99 (€ 25,19 / kg)

Delivery by October 07

Sonnentor Smoked Salt

Sonnentor Smoked Salt, 150 g

  • Wonderful smoky aroma
  • Cold smoked over beech wood
  • Great for seasoning rustic dishes
€ 4,94 € 5,49 (€ 32,93 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut Fine sea salt

Ankerkraut Fine sea salt, 170 g

  • Free from additives
  • Without flavour enhancers
  • In a beautiful glass jar with cork stopper
€ 4,04 € 4,49 (€ 23,76 / kg)

Delivery by October 07

Coarse Sea Salt in a Grinder

Sal de Ibiza Coarse Sea Salt in a Grinder, 110 g

  • Mild and tasty
  • Very aromatic
  • Rich in minerals
€ 26,91 € 29,99 (€ 244,64 / kg)

Delivery by October 13

Spice for Life African Pearl Salt

Spice for Life African Pearl Salt, 200 g

  • Perfect as a finishing salt
  • Goes well with bread and olive oil
  • Mild, unobtrusive taste
€ 5,85 € 6,59 (€ 29,25 / kg)

Delivery by October 07

Khoysan Meersalz Natural Sea Salt- Coarse

Khoysan Meersalz Natural Sea Salt-​ Coarse, 1 kg

  • Hand harvested natural salt
  • Versatile
  • Can also be used externally
€ 12,59 € 13,99 (€ 12,59 / kg)

Delivery by October 07

ConFusion Yuki Shio - Japanese Snow Salt (Can)

ConFusion Yuki Shio -​ Japanese Snow Salt (Can), 40 g

  • Extremely fine crystals
  • Ideal for sushi and more
  • Bottled in Austria
€ 8,99 (€ 224,75 / kg)

Delivery by October 07

SoSo Factory Natural Sea Salt

SoSo Factory Natural Sea Salt, 1.000 g

  • 100% Natural sea salt
  • Slightly moist texture
  • Versatile
€ 14,40 € 16,09 (€ 14,40 / kg)

Sold out

Pfefferdieb Danish Cold-Smoked Salt

Pfefferdieb Danish Cold-​Smoked Salt, 250 g

  • Smoked over beechwood
  • Bold smoky flavour
  • No artificial additives
€ 8,09 € 8,99 (€ 32,36 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Iodised Sea Salt

Alnatura Iodised Sea Salt, 500 g

  • Unrefined & fine-grained
  • Does not contain anti-caking agents
  • From naturally dried seawater
€ 1,07 € 1,19 (€ 2,14 / kg)

Delivery by October 13

Bioenergie Pyramid Salt from India

Bioenergie Pyramid Salt from India, 100g PET tin

  • Natural and free from additives
  • Uniodised, unrefined, unbleached
€ 5,12 € 5,69 (€ 51,20 / kg)

Delivery by October 07