Weingut Krispel - Quality Wines from the Vulkanland Region of Styria

Weingut Krispel is located in the Vulkanland region of Styria. Stefan Krispel took over the business from his parents early on and has expanded it since then. Today he cultivates an area of about 70 hectares. Characteristic regional wines of the Klassik line and expressive local wines are produced in the midst of their gorgeous wine-growing landscape. Furthermore, the estate also raises and processes Styrian Wollschweine (or woolly pigs). The flavourful meat specialities can be sampled with a hearty snack at the winery's tavern on site.

Filter & sort

Price
Filter

Weingut Krispel: 6 items

Weingut Krispel Damero Frizzante

Weingut Krispel Damero Frizzante, 0,75 l

  • Delicately sweet and lightly sparkling
  • Intense scent of raspberries
  • Enjoy as an aperitif or serve with fruit desserts
€ 10,99 (€ 14,65 / l)

Delivery by October 06

The KRISPELS 2022

Weingut Krispel The KRISPELS 2022, 0,75 l

  • White wine cuvée with delicate fruity sweetness
  • Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Pinot Gris
  • Aged in large wooden barrels
€ 17,99 (€ 23,99 / l)

Delivery by October 06

Weingut Krispel Boheme Rosé

Weingut Krispel Boheme Rosé, 0,75 l

  • Awarded 92 Falstaff points
  • Fresh and approachable, pairs well with light dishes
  • Lovely balance of sweetness and acidity
€ 10,99 (€ 14,65 / l)

Delivery by October 06

Weingut Krispel Gelber Muskateller Brut

Weingut Krispel Gelber Muskateller Brut, 0,75 l

  • Traditional bottle fermentation
  • Dry, fruity, very elegant
  • Fine effervescence, ideal aperitif
€ 17,99 (€ 23,99 / l)

Delivery by October 06

Weingut Krispel Eruptions Brut Große Reserve 2018

Weingut Krispel Eruptions Brut Große Reserve 2018, 0,75 l

  • 24 months of traditional bottle fermentation
  • Chardonnay and Weissburgunder
  • Brut nature, with no residual sugar
€ 33,99 (€ 45,32 / l)

Delivery by October 06

Weingut Krispel Vermouth

Weingut Krispel Vermouth, 0,75 l

  • Pinot Blanc with gin and spices
  • Accessible & aromatic
  • Drink on the rocks or with tonic
€ 21,99 (€ 29,32 / l)

Not available at the moment