Savoury gifts to enjoy, season and refine

Here you will find delicious and savoury specialities to enjoy, season and refine. Perfect as little Secret Santa gifts!

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Savoury Delicacies: 1 - 30 of 32 items

Finca La Barca Smoked Olive Oil

Finca La Barca Smoked Olive Oil, 500 ml + Box

  • Smoked over oak wood
  • Made with arbequina olives
  • Smoky nuances
€ 21,59 € 23,99

Delivery by October 07

Belberry Spiced Mango Chutney

Belberry Spiced Mango Chutney, 180 g

  • Fruity and spicy
  • Made from ripe fruit
  • Versatile use
€ 4,95 € 5,59 (€ 27,50 / kg)

Delivery by October 07

Greenomic Finely Sliced Truffles

Greenomic Finely Sliced Truffles, 30 g

  • From summer truffles
  • Pickled in olive oil
  • For cooking & refining
€ 10,71 € 11,99 (€ 357,00 / kg)

Delivery by October 07

Greenomic Olive Oil in a Wooden Bottle

Greenomic Olive Oil in a Wooden Bottle, Garlic (250 ml)

  • Cold-pressed, extra virgin
  • Excellent oil from Greece
  • Purely natural flavours
€ 13,45 € 14,99 (€ 53,80 / l)

Delivery by October 07

Genuss am See Olive Chorizo ​​Pesto

Genuss am See Olive Chorizo ​​Pesto, 120 g

  • Spicy flavor
  • Hearty and plentiful
€ 8,01 € 8,99 (€ 66,75 / kg)

Delivery by October 07

Berghofer Josef Salted Pumpkin Seeds

Berghofer Josef Salted Pumpkin Seeds, 100g

  • Highest Quality
€ 2,88 € 3,29 (€ 28,80 / kg)

Delivery by October 07

Berghofer Mühle Pumpkin Seed and Walnut Pesto

Berghofer Mühle Pumpkin Seed and Walnut Pesto, 100 g

  • With walnuts & walnut oil
  • A rustic delicacy
  • Enjoy with pasta, vegetables & as a dip
€ 7,60 € 8,49 (€ 76,00 / kg)

Delivery by October 07

Figs & Black Pepper Cheese & Fruit Delice

Belberry Figs & Black Pepper Cheese & Fruit Delice, 130 g

  • Sweet & spicy notes
  • Great with blue cheese
€ 4,95 € 5,59 (€ 38,08 / kg)

Delivery by October 07

Breakfast Treat Box - Set of 2 Glass Jars with Cork Stoppers

Ankerkraut Breakfast Treat Box -​ Set of 2 Glass Jars with Cork Stoppers

  • 1x Minced Meat spice
  • 1x Scrambled Egg Spice
  • Without flavour enhancers
€ 12,59 € 13,99

Delivery by October 07

Greenomic Cheese Sauce Set

Greenomic Cheese Sauce Set, 140 g

  • 1x chestnut honey
  • 1x orange-ginger jam
  • 1x onion & chili fruit spread each
€ 10,71 € 11,99 (€ 76,50 / kg)

Delivery by October 07

Pasta Kit - Spaghetti with Tomato & Basil Sauce

Greenomic Pasta Kit -​ Spaghetti with Tomato & Basil Sauce

  • 1 x 250 g pasta
  • 1 x 170 ml tomato-basil sauce
  • 1 x beechwood spoon
€ 11,61 € 12,99

Delivery by October 07

Greenomic Fleur de Sel with Truffle

Greenomic Fleur de Sel with Truffle, 25 g

  • From Greece
  • Ideal with fish and potatoes
  • With dried summer truffle
€ 8,01 € 8,99 (€ 320,40 / kg)

Delivery by October 07

Belberry Mulhouse Onion Chutney

Belberry Mulhouse Onion Chutney, 180 g

  • Sweet and spicy
  • Great with grilled food
  • Wonderful with roasts and cheese
€ 4,95 € 5,59 (€ 27,50 / kg)

Delivery by October 07

Greenomic Pasta Kit - With Lemon Olive Oil

Greenomic Pasta Kit -​ With Lemon Olive Oil

  • 1 x 250 g pasta
  • 1 x 100 ml flavoured olive oil
  • 1 x beechwood spoon
€ 11,61 € 12,99

Delivery by October 07

Tartuflanghe Black Truffle Caviar

Tartuflanghe Black Truffle Caviar, 50 g

  • Made from winter truffle juice
  • Full of truffle flavour
  • A visual highlight
€ 23,99 (€ 479,80 / kg)

Delivery by October 07

Greenomic Bruschetta Sauce Set, Spicy

Greenomic Bruschetta Sauce Set, Spicy, 140 g

  • 1x fish spread
  • 2x vegetable spreads
  • 1x pork spread
€ 10,71 € 11,99 (€ 76,50 / kg)

Delivery by October 07

Extra Virgin Olive Oil with Black Truffles

Tartuflanghe Extra Virgin Olive Oil with Black Truffles, 100 ml

  • With fine truffle slices
  • For seasoning many dishes
  • A little goes a long way!
€ 21,99 (€ 219,90 / l)

Delivery by October 07

Belberry Onion & Raspberry Chutney

Belberry Onion & Raspberry Chutney, 180 g

  • Fruity and sweet
  • Tasty with cold cuts
  • Delicious when paired with cheese
€ 4,95 € 5,59 (€ 27,50 / kg)

Delivery by October 07

Greenomic Pasta Kit - Trofie with Pesto

Greenomic Pasta Kit -​ Trofie with Pesto

  • 1 x 250 g pasta
  • 1 x 90 g basil sheep cheese pesto
  • 1 x beechwood spoon
€ 11,61 € 12,99

Delivery by October 07

Berghofer Mühle Pumpkin Seed Pesto

Berghofer Mühle Pumpkin Seed Pesto, 100 g

  • Intensely nutty & spicy
  • Freshly made by hand
  • Perfect for pasta, salads & dips
€ 7,60 € 8,49 (€ 76,00 / kg)

Delivery by October 07

Berghofer Josef Chili Flavoured Pumpkin Seeds

Berghofer Josef Chili Flavoured Pumpkin Seeds, 100 g

  • Highest quality
  • Fiery flavour
  • Crunchy and delicious
€ 3,51 € 3,99 (€ 35,10 / kg)

Delivery by October 07

Berghofer Josef Garlic Flavoured Pumpkin Seeds

Berghofer Josef Garlic Flavoured Pumpkin Seeds, 100 g

  • Highest quality
€ 3,51 € 3,99 (€ 35,10 / kg)

Delivery by October 07

Extra Virgin Olive Oil with White Truffles

Tartuflanghe Extra Virgin Olive Oil with White Truffles, 100 ml

  • With fine truffle slices
  • Traditionally produced oil
  • A little goes a long way
€ 25,49 (€ 254,90 / l)

Delivery by October 07

Sirtaki Evening - Set of 2 Glass Jars with Cork Stoppers

Ankerkraut Sirtaki Evening -​ Set of 2 Glass Jars with Cork Stoppers

  • 1x Gyros Seasoning
  • 1x Tzatziki Seasoning
  • True Greek flavours
€ 12,59 € 13,99

Delivery by October 07

Greenomic Pasta Kit - Pappardelle with Mushrooms

Greenomic Pasta Kit -​ Pappardelle with Mushrooms

  • 1 x 250 g pasta
  • 1 x 170 ml tomato and porcini mushroom sauce
  • 1 x beechwood spoon
€ 11,61 € 12,99

Delivery by October 07

Belberry Kalamansi Citrus Vinegar

Belberry Kalamansi Citrus Vinegar, 200 ml

  • Great with poultry
  • Fruity, sweet and sour flavour
  • Also great for drinks & desserts
€ 9,45 € 10,59 (€ 47,25 / l)

Delivery by October 13

Belberry Cameroon Mango Vinegar

Belberry Cameroon Mango Vinegar, 200 ml

  • Lovely colour
  • Slightly sour
  • Ideal with vegetables and desserts
€ 9,45 € 10,59 (€ 47,25 / l)

Delivery by October 13

Tartuflanghe Olive Oil Caviar with Truffles

Tartuflanghe Olive Oil Caviar with Truffles, 50 g

  • With white truffle flavouring
  • A visual highlight
  • Easy to use
€ 31,99 (€ 639,80 / kg)

Delivery by October 07

SoSo Factory Spicy Fleur de Sel

SoSo Factory Spicy Fleur de Sel, 100 g

  • In a practical egg-shaped container
  • Intense flavour
  • A pinch of liveliness for your dishes
€ 9,54 € 10,69 (€ 95,40 / kg)

Sold out

Greenomic Bruschetta Sauce Set

Greenomic Bruschetta Sauce Set, 140 g

  • Typically Italian
  • 4 vegetable spreads
  • Perfect gift set
€ 10,71 € 11,99 (€ 76,50 / kg)

Delivery by October 15