Flour for Cooking & Baking

Shop by category

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Flour: 1 - 30 of 99 items

CAPUTO Wheat Flour Pizzeria Type 00

CAPUTO Wheat Flour Pizzeria Type 00, 1.000 g

  • Coarse and perfect for rolling out large pizzas
  • Excellent elasticity
  • Airy, crispy dough
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Cuoco Wheat Flour

CAPUTO Cuoco Wheat Flour, 1 kg

  • Ideal for pizza dough
  • For dough with a long fermentation period
  • Higher protein content
€ 3,70 € 3,99 (€ 3,70 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Flour Type 630

Alnatura Organic Spelt Flour Type 630, 1 kg

  • Ideal for cakes & light pastries
  • Very finely milled
  • Organic quality from Germany
€ 2,89 (€ 2,89 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Double-Milled Durum Wheat Semolina

CAPUTO Double-​Milled Durum Wheat Semolina, 5 kg

  • Makes an elastic, smooth dough
  • Ideal for homemade pasta
  • Also suitable for durum wheat bread and savoury bakes
€ 12,99 (€ 2,60 / kg)

Delivery by October 06

Sapore di Sole Organic Cornmeal (Coarse)

Sapore di Sole Organic Cornmeal (Coarse), 1 kg

  • Aromatic & pleasantly grainy
  • For savoury & sweet recipes
  • Nutritious & gluten-free
€ 3,49 (€ 3,49 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Wheat Flour Type 550

Alnatura Organic Wheat Flour Type 550, 1 kg

  • Ideal for pizza dough & yeast pastries
  • Lightly ground
  • Organic
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Manitoba Oro - Soft Wheat Flour Type 0

CAPUTO Manitoba Oro -​ Soft Wheat Flour Type 0, 5 kg

  • For doughs with long rising times
  • Great for panettone
  • Made in Italy
€ 11,99 (€ 2,40 / kg)

Delivery by October 10

Ölmühle Solling Partially De-Oiled Almond Flour

Ölmühle Solling Partially De-​Oiled Almond Flour, 500 g

  • Ideal for baking biscuits and cookies
  • Made from unroasted almonds
  • About 12% almond oil
€ 12,99 (€ 25,98 / kg)

Delivery by October 06

Farina Wheat Flour Vulkanland

Farina Wheat Flour Vulkanland, 1 kg

  • 100% wheat from Styria, Austria
  • Fine grind
  • Type 480
€ 1,49 (€ 1,49 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Wheat Flour Type 1050

Alnatura Organic Wheat Flour Type 1050, 1 kg

  • 100% wheat from Demeter cultivation
  • High content of the whole wheat grain
  • Excellent baking properties
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 06

Organic Flour from Ancient Grains - Romagna Type 1

Sapore di Sole Organic Flour from Ancient Grains -​ Romagna Type 1, 1 kg

  • Ancient wheat variety from Emilia Romagna
  • For pasta dough, sweet & savoury baked goods
  • High in fibre & tasty
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Flour Type 1050

Alnatura Organic Spelt Flour Type 1050, 1 kg

  • Ideal for bread and pastries
  • Lightly milled
  • Organic quality from Germany
€ 2,79 (€ 2,79 / kg)

Delivery by October 06

Organic Whole Grain Durum Wheat Semolina - Perciasacchi

Sapore di Sole Organic Whole Grain Durum Wheat Semolina -​ Perciasacchi, 1.000 g

  • High in fibre and nutrients
  • Gently stoneground in Modica
  • For baking & cooking
€ 4,49 (€ 4,49 / kg)

Delivery by October 06

SO Fröhlich Styrian Rice Flour

SO Fröhlich Styrian Rice Flour, 500 g

  • 100% organic
  • 100% Styrian
  • Polished
€ 3,69 (€ 7,38 / kg)

Delivery by October 15

Ölmühle Fandler Organic Pumpkin Seed Flour

Ölmühle Fandler Organic Pumpkin Seed Flour, 400 g

  • Perfect for vegan cuisine
  • Fine nutty taste
  • Partially de-fatted
€ 6,99 (€ 17,48 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Nuvola Soft Wheat Flour Type 0

CAPUTO Nuvola Soft Wheat Flour Type 0, 5 kg

  • Superior hydration and fermentation potential
  • 100% natural ingredients without additives
  • For a puffy and pillowy "cornicione"
€ 12,99 (€ 2,60 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Whole Grain Spelt Flour

Alnatura Organic Whole Grain Spelt Flour, 1 kg

  • 100% whole grain spelt
  • For baking & cooking
  • From Bioland cultivation
€ 2,89 (€ 2,89 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Fioreglut Gluten-Free Rice Flour Mix

CAPUTO Fioreglut Gluten-​Free Rice Flour Mix, 1.000 g

  • With buckwheat flour
  • For crispy results
  • Made in Italy
€ 13,99 (€ 13,99 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Corn Flour

Alnatura Organic Corn Flour, 500 g

  • Gluten-free
  • For baking & cooking
  • Makes baked goods airier & lighter
€ 2,29 (€ 4,58 / kg)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Lupin Flour

Rapunzel Organic Lupin Flour, 250 g

  • Mild, nutty flavour
  • Contains proteins, fibre & trace elements
  • Ideal for vegans and athletes
€ 3,99 (€ 15,96 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Partially De-Oiled Pumpkin Seed Flour

Ölmühle Solling Partially De-​Oiled Pumpkin Seed Flour, 500 g

  • Made from unroasted pumpkin seeds
  • About 10% -12% pumpkin seed oil
  • Perfect substitute for bread crumbs
€ 6,99 (€ 13,98 / kg)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Coconut Flour

Rapunzel Organic Coconut Flour, 250 g

  • Particularly fine & aromatic
  • Contains valuable nutrients
  • For soups, baked goods, smoothies & more
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Whole Grain Rye Flour

Alnatura Organic Whole Grain Rye Flour, 1 kg

  • Organic (Demeter)
  • Vegan
  • For aromatic sourdough
€ 1,59 (€ 1,59 / kg)

Delivery by October 06

Sapore di Sole Organic Chickpea Flour, Gluten-Free

Sapore di Sole Organic Chickpea Flour, Gluten-​Free, 350 g

  • Delicate nutty aroma
  • For baked goods, patties and more
  • Naturally gluten-free & easy to digest
€ 3,49 (€ 9,97 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Partially De-Oiled Grape Seed Flour

Ölmühle Solling Partially De-​Oiled Grape Seed Flour, 500 g

  • About 5% grape seed oil
  • From red & white grapes
  • Cold-pressed
€ 6,99 (€ 13,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpea Flour

Alnatura Organic Chickpea Flour, 400 g

  • Strong nutty aroma
  • For pancakes & more
  • Naturally vegan & gluten-free
€ 2,99 (€ 7,48 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling De-Oiled Flaxseed Flour

Ölmühle Solling De-​Oiled Flaxseed Flour, 500 g

  • From organic farming
  • Nutty taste
  • For baking
€ 4,19 (€ 8,38 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Doppio Zero Soft Wheat Flour Type 00

CAPUTO Doppio Zero Soft Wheat Flour Type 00, 1 kg

  • Tipo 00 wheat flour
  • Ideal for soft doughs
  • Versatile
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 06

CAPUTO Whole Wheat Flour Farina Integrale

CAPUTO Whole Wheat Flour Farina Integrale, 5 kg

  • Traditionally milled
  • From whole wheat grains
  • For bread, pizza and more
€ 9,99 (€ 2,00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Wholemeal Rice Flour, Gluten-Free

Sapore di Sole Organic Wholemeal Rice Flour, Gluten-​Free, 350 g

  • Rice flour with a mild taste
  • Ideal for baking & thickening
  • Extra fine stone-ground & gluten-free
€ 2,99 (€ 8,54 / kg)

Delivery by October 06