Exquisite Chocolate Pralines & Chocolate Specialities

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Chocolate Pralines & Chocolate Specialities: 1 - 30 of 97 items

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines, 16 pieces (264 g)

  • With chocolate, marzipan and nougat cream
  • The most famous Austrian chocolates
  • A piece of Austrian culture
€ 5,66 € 6,29 (€ 21,44 / kg)

Delivery by October 07

Casali Rum Coconut Chocolates

Casali Rum Coconut Chocolates, 750 g

  • With a liquid rum core
  • With a lot of crispy milk chocolate
  • Like going on a summer holiday
€ 13,49 € 14,99 (€ 17,99 / kg)

Delivery by October 07

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines in a Box

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines in a Box, 18 pieces (297 g)

  • With marzipan and nougat
  • Covered in dark chocolate
  • Perfect as a gift
€ 8,09 € 8,99 (€ 27,24 / kg)

Delivery by October 07

Ragusa Gift Package

Ragusa Gift Package, Dark Chocolate (400 g)

  • Choose from three flavours
  • Finest praline filling
  • Whole hazelnuts
€ 13,49 € 14,99 (€ 33,73 / kg)

Delivery by October 07

Ragusa For Friends

Ragusa For Friends, Dark Chocolate (132 g)

  • Whole hazelnuts
  • Delicate praline filling
  • Choose from white, milk or dark chocolate
€ 5,12 € 5,69 (€ 38,79 / kg)

Delivery by October 07

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines - White Chocolate

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines -​ White Chocolate, 231 g

  • Fine nougat core
  • With fairtrade cocoa
€ 5,66 € 6,29 (€ 24,50 / kg)

Delivery by October 07

Hofbauer Mozart Balls - Milk Chocolate, Box

Hofbauer Mozart Balls -​ Milk Chocolate, Box, 600 g

  • Almond & pistachio marzipan
  • Aromatic nougat core
  • Contents: 30 individually wrapped pieces
€ 29,69 € 32,99 (€ 49,48 / kg)

Delivery by October 07

Casali Schoko-Banane XL

Casali Schoko-​Banane XL, 22 g

  • In a convenient bar
  • Tuck into any bag or backpack
  • Made with real banana pulp
€ 0,89 € 0,99 (€ 40,45 / kg)

Delivery by October 07

Lindt Lindor Chocolate Truffles - Assorted

Lindt Lindor Chocolate Truffles -​ Assorted, 500 g

  • Milk, dark & white chocolate
  • Smooth, melt-in-the-mouth centre
  • Handy sharing pack
€ 24,29 € 26,99 (€ 48,58 / kg)

Delivery by October 07

Hofbauer Sissi Balls, Box

Hofbauer Sissi Balls, Box, 600 g

  • Apricot flavoured marzipan
  • Creamy nougat core
  • Contains apricot brandy
€ 29,69 € 32,99 (€ 49,48 / kg)

Delivery by October 07

Casali Coconuts

Casali Coconuts, 100 g

  • Do not contain alcohol
  • White chocolate and coconut
  • With a liquid core
€ 2,87 € 3,19 (€ 28,70 / kg)

Delivery by October 07

Govinda Organic Vegan Pralines

Govinda Organic Vegan Pralines, Date Marzipan (70 g)

  • Dark chocolate
  • Fruity fillings
  • Gluten-free
€ 3,78 € 4,29 (€ 54,00 / kg)

Delivery by October 07

Hofbauer Mozart Balls - Dark Chocolate, Box

Hofbauer Mozart Balls -​ Dark Chocolate, Box, 600 g

  • With marzipan & dark chocolate
  • Creamy nougat core
  • Contents: 30 pieces
€ 29,69 € 32,99 (€ 49,48 / kg)

Delivery by October 07

Hofbauer Marzipan Pralines

Hofbauer Marzipan Pralines, 122 g

  • A variety of marzipan specialities
  • Ideal souvenir
  • Attractive gift box
€ 7,31 € 8,19 (€ 59,92 / kg)

Delivery by October 07

Casali Original Chocolate Bananas

Casali Original Chocolate Bananas, 48 Pieces (600 g)

  • Made with Chiquita brand bananas
  • Fruity and sweet
  • Fairtrade quality seal
€ 13,49 € 14,99 (€ 22,48 / kg)

Delivery by October 07

BASIC Light Bulbs White Chocolate

Zotter Chocolate BASIC Light Bulbs White Chocolate, 130 g

  • White chocolate coating
  • 30% pure cocoa butter
  • With organic milk from the alps
€ 6,29 € 6,99 (€ 48,38 / kg)

Delivery by October 07

Hofbauer Sissi Chocolates Gift Set

Hofbauer Sissi Chocolates Gift Set, 200 g

  • With hazelnut nougat cream
  • Ideal as a gift
  • Fine apricot flavour
€ 11,69 € 12,99 (€ 58,45 / kg)

Delivery by October 07

Lindt Mini Pralines Nougat

Lindt Mini Pralines Nougat, 165 g

  • Harmonious selection
  • Hand layered
€ 11,19 € 15,99 (€ 67,82 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic BASiC Light Bulbs Caramel

Zotter Chocolate Organic BASiC Light Bulbs Caramel, 130 g

  • Made with Mascovado sugar
  • Melt in your mouth
  • For baking and snacking
€ 6,29 € 6,99 (€ 48,38 / kg)

Delivery by October 07

The Finest Nougat Confectionery from Vienna

Ildefonso The Finest Nougat Confectionery from Vienna, 15 pieces (150 g)

  • Made from the best hazelnuts
  • 100% sustainable cocoa
  • 7 light & dark layers
€ 7,77 € 8,69 (€ 51,80 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Biofekt POP Kiss Pralines

Zotter Chocolate Biofekt POP Kiss Pralines

  • With 8 pralines
  • Contains alcohol
  • Ideal Valentine's Day gift
€ 8,10 € 9,09

Delivery by October 07

Organic BASiC Light Bulbs - Rice White Chocolate

Zotter Chocolate Organic BASiC Light Bulbs -​ Rice White Chocolate, 130 g

  • Made with rice powder instead of milk
  • Melts in your mouth
  • Vegan
€ 6,29 € 6,99 (€ 48,38 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Biofekt POP "For Mum"

Zotter Chocolate Organic Biofekt POP "For Mum"

  • Some pralines contain alcohol
  • Trendy box of pralines
  • With 8 different varieties
€ 8,10 € 9,09

Delivery by October 07

Lindor Chocolate Truffles - Double Chocolate

Lindt Lindor Chocolate Truffles -​ Double Chocolate, 137 g

  • 100% milk chocolate
  • Smooth, melting centre
  • Handy sharing pack
€ 8,09 € 8,99 (€ 59,05 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Light Bulbs - Mix

Zotter Chocolate Organic Light Bulbs -​ Mix, 130 g

  • 6 different varieties
  • With the natural colour of berries
  • Versatile
€ 6,29 € 6,99 (€ 48,38 / kg)

Delivery by October 07

Manner Chocolate Covered Peppermint

Manner Chocolate Covered Peppermint, 150 g

  • Minty-fresh taste
  • With peppermint oil
  • Sugar fondant with chocolate
€ 2,69 € 2,99 (€ 17,93 / kg)

Delivery by October 07

Caffarel Hazelnut Pralines with Gianduia

Caffarel Hazelnut Pralines with Gianduia, 125 g

  • Dark & light chocolates
  • Whole, roasted hazelnuts
  • Softly melting and aromatic
€ 10,08 € 11,29 (€ 80,64 / kg)

Delivery by October 07

Lindt Nuxor Dark Pralines

Lindt Nuxor Dark Pralines, 150 g

  • Dark gianduja & whole hazelnuts
  • A speciality from Piedmont
  • Elegant gift box
€ 8,99 € 9,99 (€ 59,93 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic BASiC Coffee Lightbulbs

Zotter Chocolate Organic BASiC Coffee Lightbulbs, 130 g

  • Made from Fairtrade coffee
  • With real cocoa butter
  • Easily melts
€ 6,29 € 6,99 (€ 48,38 / kg)

Delivery by October 07

Manner Fine Pralines

Manner Fine Pralines, 150 g

  • Sugar fondant
  • Also great for decorating cakes
  • With dark chocolate coating
€ 2,33 € 2,59 (€ 15,53 / kg)

Delivery by October 07