Spice Blends for Hot Drinks

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Hot Drinks: 30 items

Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte

Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte, 35 g

  • Bold, warm flavours
  • Whip up a delightful cup in no time
  • In a fun Halloween design
€ 4,99 (€ 142,57 / kg)

Not available at the moment

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink, Package, 60 g

  • Sweet vanilla
  • Yellow-orange powder
  • Simple preparation
€ 5,49 (€ 91,50 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Arabic Coffee Spice

Stay Spiced! Arabic Coffee Spice, 70 g

  • With bourbon vanilla
  • Perfect for sweets & desserts
  • Great with wild game, duck, goose & lamb
€ 11,99 (€ 171,29 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Aladin's Coffee Spice Mix

Sonnentor Organic Aladin's Coffee Spice Mix, 35 g

  • Strong lemony notes
  • An aromatic blend of spices
  • Very versatile
€ 4,49 (€ 128,29 / kg)

Delivery by October 06

Ehrenwort Organic Golden Sun Turmeric Latte

Ehrenwort Organic Golden Sun Turmeric Latte, 42 g

  • Golden yellow colour
  • Spicy taste
  • With Ceylon cinnamon & ginger powder
€ 4,99 (€ 118,81 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Mulled Wine Spice

Ankerkraut Mulled Wine Spice, 60 g

  • Simple preparation
  • Always succeed
  • Fine spice
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Choco Magic (Chocozauber)

KOTÁNYI Choco Magic (Chocozauber), 62 g

  • For coffee & desserts
  • To refine and decorate
  • Disposable mill
€ 3,99 (€ 64,35 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Turmeric Ginger Latte Drink

Sonnentor Organic Turmeric Ginger Latte Drink, Package, 60 g

  • Based on Ayurvedic principles
  • Special ingredients
  • Full-bodied, spicy drink
€ 5,49 (€ 91,50 / kg)

Delivery by October 06

English Tea Shop Organic Christmas Tree

English Tea Shop Organic Christmas Tree, 1 pyramid bag (2 g)

  • Spice mix for long drink
  • Fruity notes of berries
  • In a practical pyramid bag
€ 0,99 (€ 495,00 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Mulled Wine

KOTÁNYI Mulled Wine, 37 g

  • Perfect blend for red & white wines
  • With cinnamon, vanilla, cloves and ginger
€ 2,99 (€ 80,81 / kg)

Delivery by October 06

Spice Mix for Mulled Wine & Apple Strudel

Wiberg Spice Mix for Mulled Wine & Apple Strudel, 1.030 g

  • For beverages & food
  • With vanilla, clove & orange
  • Also suitable for seasoning "Rotkraut" or red cabbage
€ 14,29 (€ 13,87 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Chai Kisses

Sonnentor Chai Kisses, Package, 70 g

  • For milk foam & desserts
  • Delicious flavour
  • For decorating
€ 3,19 (€ 45,57 / kg)

Delivery by October 06

English Tea Shop Organic Santa Claus

English Tea Shop Organic Santa Claus, 1 pyramid bag (2 g)

  • Spicy, fruity aroma
  • For 0.75 L red or white wine
  • With cinnamon, citrus peel & hibiscus
€ 0,99 (€ 495,00 / kg)

Delivery by October 06

English Tea Shop Organic Penguin Apple Punch Spice Mix

English Tea Shop Organic Penguin Apple Punch Spice Mix, 1 pyramid bag (2 g)

  • Spice mix in a pyramid bag
  • Apple & orange Flavour
  • Cute design
€ 0,99 (€ 495,00 / kg)

Delivery by October 06

Classic Ayurveda Organic Coffee Dream Spice Mix

Classic Ayurveda Organic Coffee Dream Spice Mix, 70 g

  • Adds a wonderful aroma to coffee
  • With cardamom and cinnamon
  • Composed by Udo Schneider
€ 7,89 (€ 112,71 / kg)

Delivery by October 06

Österreichische Bergkräuter 7 Dwarves Children's Punch

Österreichische Bergkräuter 7 Dwarves Children's Punch, 35 g

  • Full, round taste
  • Fruity red infusion
  • Great taste
€ 4,39 (€ 125,43 / kg)

Delivery by October 06

ConFusion Organic Golden Milk

ConFusion Organic Golden Milk, 60 g

  • Superfood drink
  • Sweet and spicy taste
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Punch Spice Mix

KOTÁNYI Punch Spice Mix, 12 g

  • Wonderfully spicy
  • Classicl ingredients
€ 2,99 (€ 249,17 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Golden Milk

Ankerkraut Golden Milk, 75 g

  • Stir into warm milk
  • Spicy flavor
  • With turmeric
€ 5,99 (€ 79,87 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut White Mulled Wine Spice

Ankerkraut White Mulled Wine Spice, 55 g

  • Quick and easy to prepare
  • With cinnamon, apple & orange
  • Aromatic and flavourful
€ 5,49 (€ 99,82 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI My Coffee Spice – Chai Moment

KOTÁNYI My Coffee Spice – Chai Moment, 50 g

  • Seasoned with fine spices
  • For delicious drinks
  • Great with all hot drinks or desserts
€ 3,99 (€ 79,80 / kg)

Delivery by October 13

Organic Apple Punch Spice Mix - Winter Apple

English Tea Shop Organic Apple Punch Spice Mix -​ Winter Apple, 7 tea bags (14 g)

  • Aromatic spice mix
  • For making punch
  • Compostable pyramid bags
€ 4,99 (€ 356,43 / kg)

Delivery by October 06

Österreichische Bergkräuter Organic Herbal Blend for Swedish Bitters

Österreichische Bergkräuter Organic Herbal Blend for Swedish Bitters, 90 g

  • A mix of herbs
  • Contains wormwood, nettle & more
  • Easy to prepare
€ 10,09 (€ 112,11 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI My Coffee Spice – Cinnamon Dream

KOTÁNYI My Coffee Spice – Cinnamon Dream, 52 g

  • Fine cinnamon flavour
  • Makes a wonderful sweet topping
  • Also suitable for desserts
€ 3,99 (€ 76,73 / kg)

Delivery by October 13

KOTÁNYI My Coffee Spice - Cacao Kiss

KOTÁNYI My Coffee Spice -​ Cacao Kiss, 62 g

  • Chocolate topping
  • Includes little pieces of chocolate
  • Also suitable for refining desserts
€ 3,99 (€ 64,35 / kg)

Delivery by October 13

KOTÁNYI My Coffee Spice - Salted Caramel

KOTÁNYI My Coffee Spice -​ Salted Caramel, 65 g

  • For any type of coffee or hot beverage
  • Also suitable for desserts
  • Fine caramel flavour
€ 3,99 (€ 61,38 / kg)

Delivery by October 13

Ehrenwort Organic Gaugau Spiced Cocoa

Ehrenwort Organic Gaugau Spiced Cocoa, 60 g

  • Made with high-quality Peruvian organic cocoa powder
  • Ideal for a flavourful hot drink
  • Warming mixture
€ 4,99 (€ 83,17 / kg)

Not available at the moment

Herbaria Organic Hot Apple Cider

Herbaria Organic Hot Apple Cider, 90 g

  • 100% finest organic quality
  • Created by top chefs
  • Perfect for punch & cocktails
€ 9,99 (€ 111,00 / kg)

Delivery by October 17

Herbaria Organic Oh Du Fröhliche

Herbaria Organic Oh Du Fröhliche, 60 g

  • 100% exquisite organic quality
  • Versatile for punch, tea & mulled wine
  • With cinnamon, orange peel & allspice
€ 8,99 (€ 149,83 / kg)

Delivery by October 17

Ehrenwort Organic Mulled Wine Spice

Ehrenwort Organic Mulled Wine Spice, 33 g

  • For the winter season
  • Powerful and sweet flavour
  • With Ceylon cinnamon
€ 4,99 (€ 151,21 / kg)

Not available at the moment