Vilgain Freeze-Dried Fruit – Strawberry, 50 g

Whole red fruits packed with flavour for your muesli bowl

€ 4,22 € 4,69 -10%

(€ 84,40 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

Only 6 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% strawberry & no preservatives
  • Aromatic & extra crunchy
  • Country of origin: China

Frequently bought together with Alnatura Organic Jam Sugar 2:1, 500 g

Vilgain Freeze-Dried Fruit – Strawberry, 50 g € 4,22 (€ 84,40 / kg)
Alnatura Organic Jam Sugar 2:1, 500 g € 2,24 (€ 4,48 / kg)
Total price: € 6,46
Description

Enjoy the delicious fruity flavour of ripe strawberries all year round with these freeze-dried strawberries. The freeze-drying process ensures a light and crunchy texture while perfectly preserving the natural colour. This is an all natural product with no added sugar or other additives, making them a great addition to a high-protein breakfast.

Recommended use:
You can use freeze-dried fruit anywhere you would use fresh fruit. Use it to garnish and flavour porridge, yoghurt, or muesli, enhance your smoothies, or simply enjoy it as a convenient snack.

Item no.: XVA-VIL-45037
Content: 50 g
EAN: 8595717716433
Manufacturer No.: 45037
Brands: Vilgain
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Lactose-free
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: Lactose-free, No added sugar
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1612 / 385 kJ / kcal
Fat 1,4 g
  from Saturated fatty acids 0,1 g
Carbohydrates 88 g
  from Sugar 77 g
Fibre 13 g
Protein 4,7 g
Salt 0 g
Ingredients

100 % Strawberries[1]

  1. lyophilized
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Freeze-Dried Fruit – Strawberry