Balleros by Zotter Schokoladen

These exotic treats are made with dried fruit rolled in toasted nuts and chocolate!

Let these gorgeous chocolates melt in your mouth to experience all the levels of their flavours! Each ballero is a piece of art made up of melty chocolate, crunchy nuts or flavourful fruit.

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Balleros: 9 items

Zotter Chocolate Organic Balleros - Fruit Crispies

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Fruit Crispies, 100 g

  • Passion fruit, strawberry & blueberry
  • Fruity and chocolaty
  • Gluten-free
€ 6,07 € 6,79 (€ 60,70 / kg)

Delivery by October 07

Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Crunchy Praline Bonbons, 100 g

  • Fantastic caramel taste
  • Makes a wonderful gift
  • ORGANIC + FAIR TRADE
€ 6,07 € 6,79 (€ 60,70 / kg)

Delivery by October 07

Organic Balleros - Burnt Mountain Almonds

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Burnt Mountain Almonds, 100 g

  • Wild organic mountain almonds
  • With organic milk from mountain farms in Tyrol
  • Smooth, tender melt with a crunchy finish
€ 6,74 € 7,49 (€ 67,40 / kg)

Delivery by October 07

Organic Balleros - Colourful Pumpkin Seeds

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Colourful Pumpkin Seeds, 100 g

  • Dipped in 4 different chocolate varieties
  • Fruity and chocolatey
  • Gluten-free
€ 6,07 € 6,79 (€ 60,70 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Balleros - Dates with Coffee

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Dates with Coffee, 100 g

  • Dried dates
  • Encased in fine coffee couverture
  • Intensely aromatic
€ 6,74 € 7,49 (€ 67,40 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Balleros - Peanuts + Salt

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Peanuts + Salt, 100 g

  • Exciting combination of flavours
  • Encased in classic dark chocolate
  • Salty, sweet and bitter
€ 6,07 € 6,79 (€ 60,70 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Balleros - Ginger Coconut

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Ginger Coconut, 100 g

  • Excitingly spicy
  • Offers a variety of flavours
  • ORGANIC + FAIR TRADE
€ 6,07 € 6,79 (€ 60,70 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Balleros - Colourful Hazelnuts

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Colourful Hazelnuts, 100 g

  • White chocolate-covered hazelnuts in 3 colourful flavours
  • Crunchy, fair-trade nuts
  • With cinnamon, dragon fruit & strawberry
€ 6,74 € 7,49 (€ 67,40 / kg)

Delivery by October 07

Zotter Chocolate Organic Balleros - Sour Cherries

Zotter Chocolate Organic Balleros -​ Sour Cherries, 100 g

  • Fruity sour cherries
  • Fine milk chocolate
  • Glossy cherry couverture
€ 6,74 € 7,49 (€ 67,40 / kg)

Delivery by October 07