Sri Lankan Seasonings

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Sri Lanka: 1 - 30 of 49 items

Rapunzel Organic Coconut Milk

Rapunzel Organic Coconut Milk, 400 ml

  • 67% coconut & water
  • Without emulsifiers & stabilisers
  • For desserts, soups, curries & more
€ 2,69 (€ 6,73 / l)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
€ 8,99 (€ 0,90 / pc)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Virgin Coconut Oil

Rapunzel Organic Virgin Coconut Oil, 432 ml

  • Mechanically pressed without heat
  • For roasting, frying, baking & more
  • Fairtrade, natural product
€ 7,99 (€ 18,50 / l)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Coconut Cream

Rapunzel Organic Coconut Cream, 215 g

  • 100% aromatic coconut flavour
  • Versatile in use
  • Very smooth texture
€ 3,79 (€ 17,63 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Super Berries

English Tea Shop Organic Super Berries, 20 Tea bags

  • Berries & mint with rooibos
  • Hot & iced a pleasure
  • Plastic-free packaging
€ 3,99 (€ 88,67 / kg)

Delivery by October 22

Rapunzel Organic Coconut Flour

Rapunzel Organic Coconut Flour, 250 g

  • Particularly fine & aromatic
  • Contains valuable nutrients
  • For soups, baked goods, smoothies & more
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 03

Sonnentor Organic Vanilla Powder, Ground

Sonnentor Organic Vanilla Powder, Ground, 10 g

  • Real vanilla
  • Floral note
  • Sweet and creamy taste
€ 14,99 (€ 1.499,00 / kg)

Delivery by October 03

Organic Green Tea Pomegranate - Fairtrade

English Tea Shop Organic Green Tea Pomegranate -​ Fairtrade, Loose leaf (100 g)

  • Fruity-floral green tea
  • Refreshing
  • 100% organic ingredients
€ 10,99 (€ 109,90 / kg)

Delivery by October 03

Organic White Tea with Blueberry and Elderflower

English Tea Shop Organic White Tea with Blueberry and Elderflower, 20 Tea bags

  • Fruity-floral aroma
  • Refreshingly light
  • 100% organic ingredients
€ 3,99 (€ 99,75 / kg)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Cardamom green, black seeds

Cosmoveda Organic Cardamom green, black seeds, 40 g

  • Suitable for desserts, exquisite beverages, milk and coffee
€ 12,99 (€ 324,75 / kg)

Delivery by October 03

Organic "Wellness Collection" in an Elegant Tin

English Tea Shop Organic "Wellness Collection" in an Elegant Tin, 36 tea bags (54 g)

  • 6 delicious herbal teas
  • Beautifully designed gift box
  • 100% organic
€ 18,99 (€ 351,67 / kg)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Coconut Oil, Mild

Rapunzel Organic Coconut Oil, Mild, 200 g

  • Neutral taste & can withstand high temperatures
  • Ideal for cooking, frying & more
  • Fairtrade from Sri Lanka
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 13

English Tea Shop Organic Earl Grey

English Tea Shop Organic Earl Grey, 20 Tea bags

  • Black tea with bergamot aroma
  • Strong & lemony flavour
  • Plastic-free packaging
€ 3,99 (€ 88,67 / kg)

Delivery by October 03

Spice for Life Organic Lemon Ginger - Ground

Spice for Life Organic Lemon Ginger -​ Ground, 70 g

  • Lemony fresh flavour
  • From Sri Lanka
  • Versatile use
€ 6,99 (€ 99,86 / kg)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Cardamom green, whole

Cosmoveda Organic Cardamom green, whole, 10 g

  • Suitable for desserts and beverages
  • Suitable for rice and curry
€ 2,99 (€ 299,00 / kg)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Cardamom green, finely ground

Cosmoveda Organic Cardamom green, finely ground, 22 g

  • Suitable for desserts and beverages
  • Suitable for rice and curry
€ 5,79 (€ 263,18 / kg)

Delivery by October 03

"Super Goodness" Organic Tea Collection in an Elegant Tin

English Tea Shop "Super Goodness" Organic Tea Collection in an Elegant Tin, 36 tea bags (60 g)

  • 6 exciting tea blends
  • 100% organic cultivation, Sri Lanka
  • High quality box
€ 18,99 (€ 316,50 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Lemongrass, Citrus and Ginger

English Tea Shop Organic Lemongrass, Citrus and Ginger, Loose leaf (100 g)

  • Tangy lemon and spicy ginger
  • Excellent both hot and cold
  • Loose or pyramid bags
€ 10,99 (€ 109,90 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Super Fruit Tea Collection

English Tea Shop Organic Super Fruit Tea Collection, 12 pyramid bags (24 g) (288 g)

  • 12 tea pyramids
  • 6 tasty varieties
  • Fruit tea, herbal tea & white tea
€ 11,99 (€ 41,63 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Rooibos, Acai & Pomegranate

English Tea Shop Organic Rooibos, Acai & Pomegranate, 15 pyramid bags (30 g)

  • Mild rooibos, fruity aromas
  • For any time of the day or night
  • 15 robust tea pyramids
€ 4,49 (€ 149,67 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic White Tea

English Tea Shop Organic White Tea, 20 Tea bags

  • Pure and natural
  • Mild tea pleasure
  • 100% organic cultivation
€ 3,99 (€ 99,75 / kg)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Virgin Coconut Oil

Cosmoveda Organic Virgin Coconut Oil, 1000 ml

  • Hand harvested
  • Sweet, flavourful oil
  • Suitable for baking and frying
€ 21,99 (€ 21,99 / l)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, ground

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, ground, 70 g

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
€ 8,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Classic Tea Collection

English Tea Shop Organic Classic Tea Collection, 12 pyramid bags (24 g) (288 g)

  • 12 varieties of tea
  • Perfect as a tasting set
  • Green tea, black tea & more
€ 11,99 (€ 41,63 / kg)

Delivery by October 03

Ankerkraut Ground Cinnamon

Ankerkraut Ground Cinnamon, 75 g

  • Very versatile spice
  • Reminiscent of Christmas
  • Ideal for Far Eastern recipes
€ 5,49 (€ 73,20 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic English Breakfast - Fairtrade

English Tea Shop Organic English Breakfast -​ Fairtrade, 20 Tea bags

  • Mildly spicy, malty notes
  • Breakfast classic
  • 100% organic cultivation, from Sri Lanka and India
€ 3,99 (€ 79,80 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Calm Me

English Tea Shop Organic Calm Me, 20 Tea bags

  • Spicy-fresh liquorice taste
  • Perfect for your tea break
  • 100% organic with recyclable packaging
€ 3,99 (€ 133,00 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Black Chai Tea

English Tea Shop Organic Black Chai Tea, 20 Tea bags

  • Cinnamon and spicy with ginger
  • Warms the body and soul
  • Plastic-free packaging
€ 3,99 (€ 99,75 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Pure Me

English Tea Shop Organic Pure Me, 20 Tea bags

  • Strong mint with delicate, spicy notes
  • Fresh flavour
  • Compostable packaging
€ 3,99 (€ 133,00 / kg)

Delivery by October 03

English Tea Shop Organic Beautiful Me

English Tea Shop Organic Beautiful Me, 15 pyramid bags (30 g)

  • Exciting Gotu Cola mix
  • 100% organic, from Sri Lanka
  • Plastic-free packaging
€ 4,49 (€ 149,67 / kg)

Delivery by October 03