German Seasonings

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Germany: 1 - 30 of 630 items

Alnatura Organic Barista Pea Drink

Alnatura Organic Barista Pea Drink, 1 l

  • For frothing & mixing
  • Without added sugar*
  • Free from lactose, milk protein & gluten
€ 1,89 (€ 1,89 / l)

Delivery by October 06

Holle Organic Chicken

Holle Organic Chicken, 125 g

  • For babies 5 months & older
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
€ 1,69 (€ 13,52 / kg)

Delivery by October 06

Knorr Meister Kessel Goulash Soup

Knorr Meister Kessel Goulash Soup, 500 g

  • Savoury & creamy
  • Made with beef & paprika
  • Heat, serve & enjoy
€ 5,19 (€ 10,38 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Fine Dark Chocolate

Alnatura Organic Fine Dark Chocolate, 100 g

  • Fine aroma, delicate texture
  • 70% cocoa content
  • Vegan & without lecithin
€ 2,89 (€ 28,90 / kg)

Delivery by October 06

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Holle Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 400 g

  • From birth onwards
  • Suitable for supplementary feeding
  • Ideally balanced recipe
€ 8,49 (€ 21,23 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil, 500 ml

  • Especially thick
  • Intense taste
  • From controlled organic cultivation
€ 27,99 (€ 55,98 / l)

Delivery by October 06

Holle Organic Beef

Holle Organic Beef, 125 g

  • For babies 5 months & up
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
€ 1,99 (€ 15,92 / kg)

Delivery by October 06

Infant Formula Based on Cow's Milk - COMFORT Special Formula

HiPP Infant Formula Based on Cow's Milk -​ COMFORT Special Formula, 600 g

  • Suitable from birth
  • Reduced lactose content
  • Low in allergens and rich in nutrients
€ 17,19 (€ 28,65 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Soy Drink, Natural

Alnatura Organic Soy Drink, Natural, 1 l

  • Without added sugar*
  • Recipe with only two ingredients
  • Free from gluten & lactose
€ 1,99 (€ 1,99 / l)

Delivery by October 06

Organic Filtered Eqyptian Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Organic Filtered Eqyptian Black Cumin Oil, 500 ml

  • Cold-pressed
  • Mild, fully ripe taste
  • Ideal for Asian recipes
€ 27,99 (€ 55,98 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Coconut Milk

Alnatura Organic Coconut Milk, 400 ml

  • High coconut content
  • Without stabilisers
  • For exotic dishes
€ 2,39 (€ 5,98 / l)

Delivery by October 06

Organic Strawberry Banana Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Strawberry Banana Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Strawberry, apple and banana
  • Without artificial additives
€ 1,09 (€ 10,90 / kg)

Delivery by October 06

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE

Holle Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth
  • With Demeter-certified milk
  • Free from palm oil
€ 17,59 (€ 43,98 / kg)

Delivery by October 06

Knorr Meister Kessel Potato Soup

Knorr Meister Kessel Potato Soup, 500 g

  • Hearty & filling
  • Made with potatoes, bacon & sour cream
  • Just heat the soup up and enjoy
€ 5,19 (€ 10,38 / kg)

Delivery by October 06

Baby Cereal with Milk & Biscuits - Good Night

Milupa Baby Cereal with Milk & Biscuits -​ Good Night, 400 g

  • Age: 6 months & up
  • Tastes like shortbread biscuits
  • With wheat, oats, rice & more
€ 5,69 (€ 14,23 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Organic Sea Buckthorn Pulp Oil

Ölmühle Solling Organic Sea Buckthorn Pulp Oil, 100 ml

  • Cold-pressed
  • Strong, fruity aroma
  • Goes particularly well with desserts
€ 35,49 (€ 354,90 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Lentil Cakes

Alnatura Organic Lentil Cakes, 100 g

  • Rich in protein
  • Free from gluten
  • Great as a snack
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 06

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE

HiPP Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth
  • Contains DHA & fibre
  • Easy to prepare
€ 18,69 (€ 46,73 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oats & Wild Berries Crunchy

Alnatura Organic Oats & Wild Berries Crunchy, 375 g

  • Baked crisp
  • Whole grain oat flakes
  • With fruity wild berries
€ 4,29 (€ 11,44 / kg)

Delivery by October 06

Organic Coconut and Almond Butter with Dates

Rapunzel Organic Coconut and Almond Butter with Dates, 250 g

  • Easy to spread
  • Naturally sweet & without emulsifiers
  • For bread, cereal & more
€ 6,49 (€ 25,96 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oat Flakes, Fine (Demeter)

Alnatura Organic Oat Flakes, Fine (Demeter), 1 kg

  • Extra fine quality
  • For porridge, muesli, patties & more
  • Rich in nutrients & fibre
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-On Formula Based on Goat's Milk 2

HiPP Organic Follow-​On Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • After 6 months
  • Along with solids
  • Contains valuable nutrients
€ 18,69 (€ 46,73 / kg)

Delivery by October 06

Organic Sauerkraut - Lacto-Fermented Pure Juice

Alnatura Organic Sauerkraut -​ Lacto-​Fermented Pure Juice, 500 ml

  • Freshly pressed juice
  • Enjoy pure or mixed
  • Refined with sea salt
€ 1,79 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Hulled Hemp Seeds

Alnatura Organic Hulled Hemp Seeds, 200 g

  • Fine nutty taste
  • For cereals, soups & salads
  • From organic cultivation
€ 4,29 (€ 21,45 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Peanut Butter, Smooth

Alnatura Organic Peanut Butter, Smooth, 250 g

  • 100% peanuts
  • Smooth with a nutty Asian aroma
  • Without stabilisers
€ 3,19 (€ 12,76 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Raw Cane Sugar

Alnatura Organic Raw Cane Sugar, 1 kg

  • 100% replacement for refined sugar
  • Fine grain & pleasant sweetness
  • 100% organic cultivation
€ 3,49 (€ 3,49 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Berbere

Spice for Life Organic Berbere, 90 g

  • With chillies, cinnamon & fenugreek
  • Warming & wonderfully spicy
  • Perfect with chicken
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic 5 Grain Flakes

Alnatura Organic 5 Grain Flakes, 500 g

  • Large leaf flakes
  • Whole grain
  • Perfect for muesli
€ 1,99 (€ 3,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Cashew Drink, Unsweetened

Alnatura Organic Cashew Drink, Unsweetened, 1 l

  • Without sugar*
  • With the flavour of cashew nuts
  • Free from lactose, milk protein & gluten
€ 3,99 (€ 3,99 / l)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Banana Cocoa Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Banana Cocoa Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Cocoa, banana & apple
  • Free from added sugar, gluten & lactose
€ 1,09 (€ 10,90 / kg)

Delivery by October 06