Mexican Food Products

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Mexico: 14 items

Sonnentor Organic Vanilla Powder, Ground

Sonnentor Organic Vanilla Powder, Ground, 10 g

  • Real vanilla
  • Floral note
  • Sweet and creamy taste
€ 14,99 (€ 1.499,00 / kg)

Delivery by October 06

Crushed Red Jalapeno Chillies, 3mm - Extra Fruity!

Stay Spiced! Crushed Red Jalapeno Chillies, 3mm -​ Extra Fruity!, 70 g

  • Heat level 5-6 / 10
  • Mildly hot
  • Suitable for many dishes
€ 10,69 (€ 152,71 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Crushed Orange Habanero Chillies

Stay Spiced! Crushed Orange Habanero Chillies, 50 g

  • Heat level 10/10
  • Fruity and spicy aroma
  • Avoid contact with mucous membranes
€ 14,99 (€ 299,80 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Chipotle Chili

Ankerkraut Chipotle Chili, 55 g

  • Hot and smoky taste
  • Ideal for Mexican dishes
  • Very spicy
€ 6,99 (€ 127,09 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Birdseye Chili

Ankerkraut Birdseye Chili, 35 g

  • One of the spiciest chili peppers
  • Up to 100,000 on the Scoville scale
  • Fruity aroma
€ 6,49 (€ 185,43 / kg)

Delivery by October 06

Ground Red Jalapeno Chillies - Extra Fruity!

Stay Spiced! Ground Red Jalapeno Chillies -​ Extra Fruity!, 70 g

  • Heat level 5-6 / 10
  • Agreeably spicy
  • Goes well with seafood
€ 9,99 (€ 142,71 / kg)

Delivery by October 06

Darbo Wildflower Honey - Squeeze Bottle

Darbo Wildflower Honey -​ Squeeze Bottle, 300 g

  • From Mexico
  • Mild to bold flavour
  • Spreadable texture
€ 5,99 (€ 19,97 / kg)

Delivery by October 06

Crushed Mild Red Chilli / Peperoncino, without Seeds

Stay Spiced! Crushed Mild Red Chilli / Peperoncino, without Seeds, 70 g

  • Heat level 2-3 / 10
  • Fruity, smoky, sweet
  • For a slightly piquant note
€ 7,99 (€ 114,14 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Ground Ancho Chili

Stay Spiced! Ground Ancho Chili, 70 g

  • Poblano chilies from Mexico
  • Versatile spice
  • Mild & aromatic
€ 12,89 (€ 184,14 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Red Jalapeno Powder

Spice for Life Organic Red Jalapeno Powder, 90 g

  • 40,000 Scoville units
  • Fruity & versatile
  • Balanced spiciness
€ 8,09 (€ 89,89 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Black Chia Seeds

Cosmoveda Organic Black Chia Seeds, 250 g

  • Tasteless
  • Strong swelling capacity
  • Origin: Mexico
€ 7,99 (€ 31,96 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Green Jalapenos, Crushed

Ankerkraut Green Jalapenos, Crushed, 45 g

  • Typical in the Mexican kitchen
  • Medium to high spiciness
  • Versatile
€ 5,99 (€ 133,11 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Chipotle Powder

Spice for Life Organic Chipotle Powder, 90 g

  • Smoky aroma
  • Perfect for Mexican cuisine
€ 8,99 (€ 99,89 / kg)

Delivery by October 17

Organic "Maria" Espresso Whole Coffee Beans

Herbaria Organic "Maria" Espresso Whole Coffee Beans, 250 g

  • Flavour of caramelised nuts
  • Balanced and strong
  • Slow roasted
€ 13,59 (€ 54,36 / kg)

Not available at the moment