Gourmet Spice Blends by Herbaria

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Gourmet Spice Blends: 1 - 30 of 49 items

Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend

Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend, 100 g

  • Moroccan spice
  • For traditional Tajine dishes
  • For stews
€ 8,49 (€ 84,90 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Happy Truffle Spice Blend

Herbaria Happy Truffle Spice Blend, 110 g

  • Ideal for risotto and braised dishes
  • For pasta & salad
  • With chestnuts & almond mushrooms
€ 9,99 (€ 90,82 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Good Old Mild Curry

Herbaria Good Old Mild Curry, 80 g

  • For meat dishes ​​& currywurst
  • Spiciness: 3 of 10
  • With cayenne pepper and curry leaves
€ 8,49 (€ 106,13 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Wild Hilde Salad Spice Blend

Herbaria Wild Hilde Salad Spice Blend, 100 g

  • Tantalize your tastebuds!
  • For all kinds of salads
€ 7,99 (€ 79,90 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria "Gaumenschmaus" Spice Blend for Potatoes

Herbaria "Gaumenschmaus" Spice Blend for Potatoes, 100 g

  • Ideal blend to season potatoes
  • With paprika & hyssop
  • Versatile combination
€ 7,99 (€ 79,90 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Pumpkin King Spice Blend

Herbaria Pumpkin King Spice Blend, 90 g

  • Goes well with root vegetables
  • With coconut, vanilla & cayenne pepper
€ 8,99 (€ 99,89 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Scent of the Maquis Spice Blend

Herbaria Scent of the Maquis Spice Blend, 80 g

  • A versatile blend
  • Ideal for fish and vegetable dishes
  • Created by top chef Konrad Geiger
€ 7,49 (€ 93,63 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Colours of Jaipur Spice Blend

Herbaria Colours of Jaipur Spice Blend, Package, 80g

  • For fine Indian food
  • Goes well with fish, meat & vegetables
  • Created by top chef Konrad Geiger
€ 9,49 (€ 118,63 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Caesar Salad Spice Mix

Herbaria Organic Caesar Salad Spice Mix, 120 g

  • Ideal for green salads & avocado
  • With garlic & lemon
  • In a stackable tin that preserves its aroma
€ 7,99 (€ 66,58 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Call of the Oasis Spice Blend

Herbaria Call of the Oasis Spice Blend, 110 g

  • With nana mint & orange granules
€ 8,99 (€ 81,73 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Mapuche-Fire Spice Blend

Herbaria Mapuche-​Fire Spice Blend, 95 g

  • BBQ & Soup Spice
  • Recipe from the Mapuche people
  • With cayenne pepper & buffalo grass
€ 9,99 (€ 105,16 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Neptune's Dream Spice Blend

Herbaria Neptune's Dream Spice Blend, 100 g

  • With tomatoes and olives
  • Created by top chef Konrad Geiger
€ 7,49 (€ 74,90 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Tango Spice Spice Blend

Herbaria Tango Spice Spice Blend, 100 g

  • For lamb, beef and pork
  • Traditional mix
  • For roasting and grilling
€ 8,99 (€ 89,90 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Querbeet Vegetable Soup Spice

Herbaria Querbeet Vegetable Soup Spice, 90 g

  • With vegetables and herbs
  • Versatile combination
€ 6,99 (€ 77,67 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Falafel Spice Blend

Herbaria Falafel Spice Blend, 90 g

  • For ground beef or veggie burgers
  • Ideal for Asian dishes
€ 8,99 (€ 99,89 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Heaven on Earth Spice Blend

Herbaria Heaven on Earth Spice Blend, 100 g

  • With orange granules & chili
€ 7,49 (€ 74,90 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Woodland Walk Spice Blend

Herbaria Woodland Walk Spice Blend, 120 g

  • Aromatic spice salt
  • Enjoy these woodsy flavours!
  • With cocoa, cinnamon & orange granules
€ 7,99 (€ 66,58 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Maestro di BBQ

Herbaria Maestro di BBQ, 70 g

  • For meat, chicken and fish
  • Box protects the flavour
  • Fruity and spicy
€ 8,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Za'atar, Tin

Herbaria Organic Za'atar, Tin, 25 g

  • Adds oriental flavours to various dishes
  • With sumac berries
  • All natural ingredients
€ 5,99 (€ 239,60 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Eureka! Spice Blend

Herbaria Eureka! Spice Blend, 80 g

  • For summer cuisine
  • Ideal for Gyros & ground meat
  • With roasted onions & almond mushrooms
€ 8,99 (€ 112,38 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Miracle Chicken Spice Blend

Herbaria Miracle Chicken Spice Blend, In the mill, 50g

  • For chicken & poultry
  • Can also be used for rabbit
  • With coriander & nana mint
€ 6,99 (€ 139,80 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Petit Chef Spice Blend

Herbaria Petit Chef Spice Blend, 75 g

  • For ratatouille
  • For fish & meat
  • Ideal for Mediterranean cuisine
€ 8,99 (€ 119,87 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic All' Arrabbiata Spice Shaker

Herbaria Organic All' Arrabbiata Spice Shaker, 40 g

  • Spicy-fruity
  • For Mediterranean dishes
  • Contains no added salt
€ 4,99 (€ 124,75 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria "Tutto Mio!" Spice Blend

Herbaria "Tutto Mio!" Spice Blend, Package, 65g

  • Suitable for marinating
  • Also suitable for antipasti
  • Contains lemon, rosemary and by leaf
€ 7,99 (€ 122,92 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Resi's Chicken Spice

Herbaria Resi's Chicken Spice, 90 g

  • With classic ingredients
  • Protective tin
  • An elegant blend
€ 8,99 (€ 99,89 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Chili con Carlos

Herbaria Organic Chili con Carlos, 110 g

  • Dark chocolate, chili & spices
  • For meat as well as vegetarian chili
  • Sealed airtight to preserve aromas
€ 9,99 (€ 90,82 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Harissa, Tin

Herbaria Organic Harissa, Tin, 25 g

  • With very spicy chilli
  • Fruity nuances
  • With a hint of nana mint
€ 5,99 (€ 239,60 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Ras el Hanout, Tin

Herbaria Organic Ras el Hanout, Tin, 25 g

  • 15 exquisite organic ingredients
  • Sweet and spicy aroma
  • Subtly spicy
€ 5,99 (€ 239,60 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Obazda is!

Herbaria Organic Obazda is!, 80 g

  • Perfect for raclette & baked cheese
  • With delicate winter shallots
  • Mildly spicy flavour
€ 8,49 (€ 106,13 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Organic Black Magic

Herbaria Organic Black Magic, 65 g

  • Perfect for beef, game & stews
  • Savoury notes from black sesame
  • For distinctive roasted flavours
€ 8,99 (€ 138,31 / kg)

Delivery by October 06