Zotter Chocolate

Browse the extraordinary flavours of Zotter's bean-to-bar, fair-trade and organic chocolates!

Shop by category

Stylish, Round & Colourful

Discover Mitzi Blue
Marken / Zotter Schokolade
      • placeholder
      • placeholder
      • placeholder
      • placeholder

        Filter & sort

        Price Highlights Certifications Type of Nutrition
        Filter

        Zotter Chocolate: 1 - 30 of 326 items

        Zotter Chocolate Organic Labooko 100% Maya Cacao

        Zotter Chocolate Organic Labooko 100% Maya Cacao, 65 g

        • With cocoa from Belize & Guatemala
        • Fragrances: berries & cherries
        • Taste: nutty and bold
        € 4,39 (€ 67,54 / kg)

        Delivery by October 06

        Squaring the Circle - 70% / 30% Milk Chocolate With No Added Sugar

        Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ 70% / 30% Milk Chocolate With No Added Sugar, 70 g

        • Slightly bitter meets a touch of milk chocolate
        • Made with 30% organic mountain milk
        • 70% cocoa content
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Organic 100% Madagaskar Labooko

        Zotter Chocolate Organic 100% Madagaskar Labooko, 65 g

        • Light earthy and coffee nuances
        • Roasted nutty, woody notes
        • Intense berry aroma
        € 4,39 (€ 67,54 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Organic Salted Caramel

        Zotter Chocolate Organic Salted Caramel, 70 g

        • Made without alcohol & gluten-free
        • A perfect combination
        • Flavoured with a little almond nougat
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Organic Labooko 80%/20% Cacao Milk Bar Super Dark

        Zotter Chocolate Organic Labooko 80%/20% Cacao Milk Bar Super Dark, 65 g

        • Contains no sugar
        • Nutty-milky taste
        • Intensely aromatic
        € 4,39 (€ 67,54 / kg)

        Delivery by October 16

        Organic Labooko "70% Cocoa / 30% Milk Bar"

        Zotter Chocolate Organic Labooko "70% Cocoa / 30% Milk Bar", 65 g

        • Without added sugar
        • Refined with vanilla pod powder
        • Exciting milk chocolate alternative
        € 4,39 (€ 67,54 / kg)

        Delivery by October 16

        Zotter Chocolate Organic Walnuts with Marzipan

        Zotter Chocolate Organic Walnuts with Marzipan, 70 g

        • Handmade
        • Mixed with rum
        • 50% cocoa
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Organic Classic "Dark Chocolate"

        Zotter Chocolate Organic Classic "Dark Chocolate", 70 g

        • 70% organic cocoa
        • With raw cane sugar
        • Aromatic fine dark chocolate
        € 3,99 (€ 57,00 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Blueberries on Lemon Cream

        Zotter Chocolate Blueberries on Lemon Cream, 70 g

        • With Many Fresh Blueberries
        • Wrapped in Dark Bitter Chocolate
        • Handcrafted
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Organic + Fairtrade Coffee

        Zotter Chocolate Zotter Organic + Fairtrade Coffee, 500 g

        • From the Zotter coffee roastery
        • The best Arabica coffee beans
        • Organic and fairtrade
        € 17,69 (€ 35,38 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Organic Espresso "Macchiato"

        Zotter Chocolate Organic Espresso "Macchiato", 70 g

        • Non-alcoholic
        • With a slightly sweet coffee ganache
        • From organic farming
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Bolivia 90% Dark Chocolate

        Zotter Chocolate Bolivia 90% Dark Chocolate, 65 g

        • Dark Chocolate
        • Cocoa from Bolivia
        • Cocoa rarity
        € 4,39 (€ 67,54 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Labooko 70% Nicaragua

        Zotter Chocolate Labooko 70% Nicaragua, 70 g

        • Lactose-free & vegan
        • Nutty and malty character
        • Refined with a little cane sugar
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Labooko "Nicaragua 50%"

        Zotter Chocolate Labooko "Nicaragua 50%", 70 g

        • The best milk chocolate in the world
        • Milky & creamy
        • A masterpiece
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Organic Squaring the Circle - Wild Berry Coconut with Date Sugar

        Zotter Chocolate Organic Squaring the Circle -​ Wild Berry Coconut with Date Sugar, 70 g

        • Berry, fruity taste
        • With coconut couverture
        • Vegan
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Mango Tango

        Zotter Chocolate Mango Tango, 70 g

        • Filled with mango & lemon ganache
        • Wrapped in dark chocolate
        • Non-alcoholic
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Apricot Waltz

        Zotter Chocolate Apricot Waltz, 70 g

        • Alcoholic
        • Organic & Fairtrade Certified
        • Handcrafted
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Organic Raspberries

        Zotter Chocolate Organic Raspberries, 70 g

        • Fruity and tangy
        • Enhanced with white chocolate
        • No added colours or flavours
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate 75% Tansania Labooko

        Zotter Chocolate 75% Tansania Labooko, 70 g

        • Made from Trinitario cocoa
        • Spicy-fruity aromas
        • 2 x 35 g
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Organic Dark Chocolate Mousse

        Zotter Chocolate Organic Dark Chocolate Mousse, 70 g

        • With a whopping 80% cocoa content
        • Super chocolaty
        • Soft filling
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Mitzi Blue "Sky of Love" Chocolate

        Zotter Chocolate Mitzi Blue "Sky of Love" Chocolate, 70 g

        • For butterflies in your stomach
        • With red raspberry hearts
        • Decorated with cornflowers
        € 2,79 € 3,99 (€ 39,86 / kg)

        Delivery by October 06

        BASIC Light Bulbs White Chocolate

        Zotter Chocolate BASIC Light Bulbs White Chocolate, 130 g

        • White chocolate coating
        • 30% pure cocoa butter
        • With organic milk from the alps
        € 6,99 (€ 53,77 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Coffee Toffee

        Zotter Chocolate Coffee Toffee, 70 g

        • A mix between coffee & caramel
        • Indulge in an experience
        • With Arabica coffee beans
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Organic Mango Chili

        Zotter Chocolate Organic Mango Chili, 70 g

        • Mango with cashew nougat
        • Chocolate ganache with chili
        • Contains alcohol
        € 4,79 (€ 68,43 / kg)

        Delivery by October 16

        Zotter Chocolate Organic Labooko "60% NICARAGUA"

        Zotter Chocolate Organic Labooko "60% NICARAGUA", 70 g

        • Milk chocolate
        • 2 bars of 35 g each
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Organic Port + Fig

        Zotter Chocolate Organic Port + Fig, 70 g

        • Sweetened with maple sugar
        • Contains alcohol (over 2%)
        • Makes a lovely sweet treat!
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Squaring the Circle - 100% Dark Chocolate without Sugar

        Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ 100% Dark Chocolate without Sugar, 70 g

        • Vegan
        • Powerful, bitter flavour
        • Elegant flavour profile
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter Chocolate Amarena Cherry

        Zotter Chocolate Amarena Cherry, 70 g

        • Classic & elegant
        • Refined with marzipan & real vanilla
        • Covered with white chocolate & milk chocolate
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Organic Drinking Chocolate Variety for Kids

        Zotter Chocolate Organic Drinking Chocolate Variety for Kids, 110 g

        • 5 different varieties
        • Each bar weighs 22 g
        • Child-friendly varieties
        € 7,03 € 7,49 (€ 63,91 / kg)

        Delivery by October 06

        Organic Squaring the Circle - 75% Dark Choco with Erythritol

        Zotter Chocolate Organic Squaring the Circle -​ 75% Dark Choco with Erythritol, 70 g

        • Vegan
        • Sweetened with erythritol
        • Intense walnut character
        € 4,39 (€ 62,71 / kg)

        Delivery by October 06

        Zotter makes a huge assortment of chocolates in a wide array of classic and exotic flavours! Whether you're looking for vegan chocolates, chocolate covered fruit or nuts, purely fruit flavoured chocolates, chocolates sweetened with trendy sugar alternatives, or chocolates made with wild and wacky ingredients - you've found what you're looking for here!

        Zotter's lines of chocolate include balleros: chocolate-covered fruit and nuts, baking couverture, creamy chocolate spreads, seasonal hand-scooped bars, fruit-flavoured chocolate bars, chocolates with nuts, drinking chocolates and coffee, pure Labooko bars, Mitzi Blue chocolate discs, Nashido filled chocolate bars, and much much more!