Squaring the Circle by Zotter Chocolate

Chocolates made with alternative sweeteners

By squaring the circle, Zotter Schokoladen Manufaktur presents new chocolates without any sugar. Try sugar-free chocolates or exciting sugar alternatives like date sugar, erythritol and coconut blossom sugar.

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Squaring the Circle: 10 items

Squaring the Circle - 70% / 30% Milk Chocolate With No Added Sugar

Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ 70% / 30% Milk Chocolate With No Added Sugar, 70 g

  • Slightly bitter meets a touch of milk chocolate
  • Made with 30% organic mountain milk
  • 70% cocoa content
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squaring the Circle - Wild Berry Coconut with Date Sugar

Zotter Chocolate Organic Squaring the Circle -​ Wild Berry Coconut with Date Sugar, 70 g

  • Berry, fruity taste
  • With coconut couverture
  • Vegan
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Squaring the Circle - 100% Dark Chocolate without Sugar

Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ 100% Dark Chocolate without Sugar, 70 g

  • Vegan
  • Powerful, bitter flavour
  • Elegant flavour profile
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squaring the Circle - 75% Dark Choco with Erythritol

Zotter Chocolate Organic Squaring the Circle -​ 75% Dark Choco with Erythritol, 70 g

  • Vegan
  • Sweetened with erythritol
  • Intense walnut character
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Squaring the Circle - 70% Dark Chocolate with Maple Sugar

Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ 70% Dark Chocolate with Maple Sugar, 70 g

  • 70% cocoa content
  • Subtly fruity notes
  • Vegan
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Squaring the Circle - 50% Milk Chocolate With Date Sugar

Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ 50% Milk Chocolate With Date Sugar, 70 g

  • Slight caramel note
  • Sweetened with a trendy alternative to sugar
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Squaring the Circle - Cashew with Maple Sugar

Zotter Chocolate Squaring the Circle -​ Cashew with Maple Sugar, 70 g

  • Made with fine cocoa beans
  • Pleasantly sweet
  • Vegan
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Squaring the circle - Coconut Caramel with Coconut Blossom Sugar

Zotter Chocolate Squaring the circle -​ Coconut Caramel with Coconut Blossom Sugar, 70 g

  • Vegan
  • Pronounced coconut character
  • Fine caramel note
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squaring the Circle - 75% Dark Chocolate with Date Sugar

Zotter Chocolate Organic Squaring the Circle -​ 75% Dark Chocolate with Date Sugar, 70 g

  • Vegan
  • Elegant and refined taste
  • Caramel-like flavour
€ 4,39 (€ 62,71 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squaring the Circle - Coconut Mango Oat, No Added Sugar

Zotter Chocolate Organic Squaring the Circle -​ Coconut Mango Oat, No Added Sugar, 70 g

  • Vegan
  • Natural sweet taste from fruit & oats
  • Smooth, homogeneous texture, tender and delicate
€ 4,99 (€ 71,29 / kg)

Delivery by October 06