French Food Products

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

France: 61 - 80 of 80 items

Berard Storage Container with Lid

Berard Storage Container with Lid, 400 ml, height: 11 cm

  • Borosilicate glass and olive wood
  • Resists odours and discolouration
  • Very sturdy and light
€ 26,05 € 28,99

Delivery by October 07

Monin Frosted Mint Syrup

Monin Frosted Mint Syrup, 0,70 l

  • Mild spearmint taste
  • Colourless
  • Add to cool & hot drinks
€ 14,39 € 15,99 (€ 20,56 / l)

Delivery by October 07

Berard Acero - Salad Server Set, 30 cm

Berard Acero -​ Salad Server Set, 30 cm

  • Each pair is unique
  • Very smooth and elegant
  • Olive wood and stainless steel
€ 53,95 € 59,99

Delivery by October 07

Dopff au Moulin Riesling Grand Cru Schoenenbourg 2018

Dopff au Moulin Riesling Grand Cru Schoenenbourg 2018, 0,75 l

  • Iconic Riesling from a top Grand Cru location
  • Very long ageing potential of 15+ years
  • Named the best Riesling in the world once
€ 29,99 (€ 39,99 / l)

Delivery by October 07

Monin Syrup Pump for 0.7 L Bottles

Monin Syrup Pump for 0.7 L Bottles

  • Suitable for 0.7 L bottles
  • Dispenses precise amounts easily and neatly
  • Makes it easier to keep an eye on costs
€ 4,49 € 4,99

Delivery by October 13

Dopff au Moulin Cremant d'Alsace Cuvée Julien Brut

Dopff au Moulin Cremant d'Alsace Cuvée Julien Brut, 0,75 l

  • Pinot Blanc and Auxerrois fermented using the traditional method
  • From a top sparkling wine region
  • Perfect as an aperitif or with food
€ 14,99 (€ 19,99 / l)

Delivery by October 07

Dopff au Moulin Cremant d'Alsace AOC Rosé Brut

Dopff au Moulin Cremant d'Alsace AOC Rosé Brut, 0,75 l

  • Sparkling wine made according to the traditional method
  • Made from 100% Pinot Noir grapes
  • 24 months bottle ageing
€ 17,99 (€ 23,99 / l)

Delivery by October 07

Crémant d'Alsace Cuvée Julien Brut Magnum

Dopff au Moulin Crémant d'Alsace Cuvée Julien Brut Magnum, 1,50 l

  • Pinot Blanc and Chardonnay fermented using traditional methods
  • From the top sparkling wine region of Alsace
  • Perfect as an aperitif or with a meal
€ 34,99 (€ 23,33 / l)

Delivery by October 07

Berard Cheese Knife Set, 3 Pieces

Berard Cheese Knife Set, 3 Pieces

  • Handy, durable and elegant
  • Solid craftsmanship
  • Mediterranean olive wood & stainless steel
€ 40,45 € 44,99

Delivery by October 07

Opinel Folding Mushroom Knife N°08, Beech Wood

Opinel Folding Mushroom Knife N°08, Beech Wood

  • Specially shaped stainless steel blade
  • Serrated section on the back of the blade
  • Silk brush
€ 23,29 € 25,99

Delivery by October 21

Salt Container with Lid and Spoon, Ø 11cm

Berard Salt Container with Lid and Spoon, Ø 11cm

  • Resistant to odours and dirt
  • Natural wood grain and colour
  • Very robust
€ 58,45 € 64,99

Free delivery by October 10

Monin Banana Puree

Monin Banana Puree, 1 l

  • Taste of fully ripe bananas
  • Gives creaminess and aroma
  • For cocktails, ice creams & more
€ 18,91 € 21,49 (€ 18,91 / l)

Delivery by October 13

Berard Acero - Olive Wood Cheese Knife, 20 cm

Berard Acero -​ Olive Wood Cheese Knife, 20 cm

  • Mediterranean olive wood & stainless steel
  • Very robust and durable
  • Each piece is unique
€ 19,75 € 21,99

Delivery by October 17

Monin Puree and Sauce Pump

Monin Puree and Sauce Pump

  • 15ml capacity
  • Dose more easily & work cleanly
  • Improves cost controls
€ 5,40 € 6,09

Delivery by October 13

Monin Syrup melon

Monin Syrup melon, 0,70 l

  • Honey & melon flavours
  • Golden yellow colour
  • Perfect for cocktails
€ 14,39 € 15,99 (€ 20,56 / l)

Delivery by October 13

Parmesan Cheese Grater with Box, 15 x 7 x 8.5 cm

Berard Parmesan Cheese Grater with Box, 15 x 7 x 8.5 cm

  • Made by hand
  • Resists odours and dirt
  • Mediterranean olive wood and stainless steel
€ 53,95 € 59,99

Delivery by October 10

Ehrenwort Organic Lavender Flowers

Ehrenwort Organic Lavender Flowers, 12 g

  • Flowery taste
  • Distinctive scent
  • For lamb & poultry
€ 3,59 € 3,99 (€ 299,17 / kg)

Not available at the moment

Parallèle Knife Block with 5 Knives, Beechwood

Opinel Parallèle Knife Block with 5 Knives, Beechwood

  • High-quality knives from France
  • Specially developed steel
  • Lifetime warranty
€ 167,09 € 185,99

Not available at the moment

Dopff au Moulin Riesling Grand Cru Schoenenbourg 2011

Dopff au Moulin Riesling Grand Cru Schoenenbourg 2011, 0,75 l

  • Aged in the winery, top condition
  • From a well-known Grand Cru location
  • Now at the perfect drinking maturity
€ 56,99 (€ 75,99 / l)

Sold out

Dopff au Moulin Pinot Gris Grand Cru Schoenenbourg 2020

Dopff au Moulin Pinot Gris Grand Cru Schoenenbourg 2020, 0,75 l

  • From one of the best locations in Alsace
  • Excellent ageing potential, requires time
  • Pairs well with poultry as well as with fruity desserts
€ 29,99 (€ 39,99 / l)

Sold out