Pickles & Preserves from Around the World

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Pickles & Preserves: 31 - 60 of 272 items

Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine

Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine, 310 g

  • Fruity and smoky taste
  • Grilled & peeled
  • Delicious as a side dish and seasoning
€ 3,99 (€ 12,87 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Canned Chopped Tomatoes

Alnatura Organic Canned Chopped Tomatoes, 400 g

  • Suitable for pizza & pasta sauce and soups
  • With freshly harvested tomatoes
  • Peeled & chopped
€ 1,39 (€ 3,48 / kg)

Delivery by October 06

Darbo Naturrein Powidl (Plum Jam)

Darbo Naturrein Powidl (Plum Jam), 450 g

  • High fruit content
  • With fruit pieces
  • For desserts & as a spread
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 17

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers, 580 ml

  • 100% from Austria
  • Mild flavour
  • Versatile
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sour Cherry Compote

STAUD’S Sour Cherry Compote, 290 g

  • Made with sour cherries
  • Sweetened with sugar
  • Delicious with rice pudding
€ 5,99 (€ 33,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chicken Sausages, Jar

Alnatura Organic Chicken Sausages, Jar, 180 g

  • Crispy sausages
  • Smoked over beech wood
  • Organic
€ 3,89 (€ 21,61 / kg)

Delivery by October 13

STAUD’S Sauerkraut with Apple Pieces

STAUD’S Sauerkraut with Apple Pieces, 580 ml

  • Delicious served raw or cooked
  • Viennese style
  • Delicately seasoned
€ 3,99 (€ 8,31 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

MAMA's Hot and Spicy Pickled Cucumbers

MAMA's Hot and Spicy Pickled Cucumbers, 550 g

  • Small & crisp
  • Refined with chilli
  • Without additives
€ 3,99 (€ 14,25 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickled Mixed Vegetables

STAUD’S Pickled Mixed Vegetables, 314 ml

  • Colourful vegetables in a glass jar
  • A great mix
  • With balanced seasoning
€ 5,09 (€ 28,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Mushrooms

STAUD’S Sweet & Sour Mushrooms, 314 ml

  • Classic Viennese spices
  • Irresistible taste
  • Versatile
€ 5,49 (€ 32,29 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Baby Corn

Arche Naturküche Organic Baby Corn, 230 g

  • For vegetable dishes & salads
  • Also tasty when fried
  • Fine and savoury
€ 3,99 (€ 17,35 / kg)

Delivery by October 06

Organic Dolmas - Vine Leaves with a Rice Filling

Rapunzel Organic Dolmas -​ Vine Leaves with a Rice Filling, 280 g

  • Crunchy texture with a refreshing taste
  • In olive oil
  • Made in Turkey
€ 4,99 (€ 17,82 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Pickled Cucumbers

Alnatura Organic Pickled Cucumbers, 360 g

  • Sweet and sour taste
  • Bioland quality
  • Refined with herbs
€ 3,89 (€ 10,81 / kg)

Delivery by October 06

Red Tuna Fillets in Organic Extra Virgin Olive Oil "Sicilia IGP"

Testa Red Tuna Fillets in Organic Extra Virgin Olive Oil "Sicilia IGP", 320 g

  • Firm, aromatic fillets
  • Extra virgin organic olive oil
  • Ideal for antipasti
€ 31,99 (€ 99,97 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Ginger for Sushi

Arche Naturküche Organic Ginger for Sushi, 105 g

  • Speciality from Japan
  • A must-have condiment for sushi
  • Intense taste
€ 4,99 (€ 47,52 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Plum Jam

Alnatura Organic Plum Jam, 450 g

  • Especially fruity
  • Intense in taste
  • For bread, cakes & savoury dishes
€ 4,29 (€ 9,53 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Salsify Salad

STAUD’S Sweet & Sour Salsify Salad, 314 ml

  • Made with selected ingredients
  • Pleasantly sour
  • Delicately spiced
€ 5,09 (€ 28,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Mama's Sauerkraut

MAMA's Mama's Sauerkraut, 550 g

  • White cabbage, carrot & chilli
  • Ready to eat & versatile
  • Vegan, gluten-free, 100% natural
€ 5,99 (€ 10,89 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers, 580 ml

  • With selected ingredients
  • Mild flavour
  • For foodies
€ 6,09 (€ 26,48 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Ghiaccioli di Frutta - Peach and Mango Fruit Puree

Frutteto Ghiaccioli di Frutta -​ Peach and Mango Fruit Puree, 250 g

  • 100% fruit content
  • Without colourings
  • Gluten & lactose free
€ 4,09 (€ 16,36 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles, 580 ml

  • Based on a traditional recipe
  • Made with the best ingredients
  • Delicious garnishes
€ 3,99 (€ 13,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Umeboshi Apricots

Arche Naturküche Organic Umeboshi Apricots, 125 g

  • Pickled with sea salt
  • fermented with lactic acid
  • Perfect for salads
€ 9,99 (€ 79,92 / kg)

Delivery by October 06

Red Tuna Belly in Organic Extra Virgin Olive Oil "Sicilia IGP"

Testa Red Tuna Belly in Organic Extra Virgin Olive Oil "Sicilia IGP", 320 g

  • Tender belly meat
  • Organic extra virgin olive oil
  • Ideal for bruschetta and antipasti
€ 37,99 (€ 118,72 / kg)

Delivery by October 06

Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes

Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes, 400 g

  • Finely chopped texture
  • Fresh, vibrant flavour
  • Suitable for a wide range of dishes
€ 1,89 (€ 4,73 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Stewed Elderberries

STAUD’S Organic Stewed Elderberries, 230 g

  • Wonderfully fruity
  • Serve warm or cold
  • 100% from Austria
€ 4,49 (€ 19,52 / kg)

Delivery by October 06

Rooty's WASABO - Horseradish & Wasabi

Rooty's WASABO -​ Horseradish & Wasabi, 50 g

  • Finely grated
  • Long-lasting
  • Goes well with many dishes
€ 1,99 (€ 39,80 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Apple Sauce with Pear

Alnatura Organic Apple Sauce with Pear, 360 g

  • Creamy & smooth
  • 100% fruit content
  • Fine, fruity taste
€ 1,99 (€ 5,53 / kg)

Delivery by October 06

Wiberg Dried Morel Mushrooms

Wiberg Dried Morel Mushrooms, 55 g

  • Versatile in flavour
  • Hand-picked
  • Ideal with pasta & rice
€ 51,99 (€ 945,27 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers

STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers, 580 ml

  • Selected ingredients
  • 100% from Austria
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickles

STAUD’S Pickles, 314 ml

  • For snacking and cooking
  • Slightly sour taste
  • Made with the best ingredients
€ 3,69 (€ 23,06 / kg Drained weight)

Delivery by October 06