Flour & other ingredients for baking

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Flour & Baking Ingredients: 1 - 30 of 392 items

Kandisin Classic in Liquid Form

Kandisin Classic in Liquid Form, 225 ml

  • For cooking & baking
  • Perfect for calorie-free sweetening
  • Ideal for fruits, puddings & desserts
€ 3,19 (€ 14,18 / l)

Delivery by October 03

Kandisin Classic in Tablet Form

Kandisin Classic in Tablet Form, Refill (1200 pieces) (90 g)

  • No calories
  • Ideal for sweetening coffee and tea
  • Based on saccharine & cyclamate
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 03

CAPUTO Wheat Flour Pizzeria Type 00

CAPUTO Wheat Flour Pizzeria Type 00, 1.000 g

  • Coarse and perfect for rolling out large pizzas
  • Excellent elasticity
  • Airy, crispy dough
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 03

CAPUTO Cuoco Wheat Flour

CAPUTO Cuoco Wheat Flour, 1 kg

  • Ideal for pizza dough
  • For dough with a long fermentation period
  • Higher protein content
€ 3,70 € 3,99 (€ 3,70 / kg)

Delivery by October 03

Kandisin Liquid Stevia

Kandisin Liquid Stevia, 125 ml

  • Ideal for sweetening fruits and fruit salads
  • For cooking & baking
  • Calorie free
€ 4,99 (€ 39,92 / l)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Spelt Breadcrumbs

Alnatura Organic Spelt Breadcrumbs, 200 g

  • Suitable for breading
  • Carefully crushed
  • Contains no added salt
€ 1,59 (€ 7,95 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Spelt Flour Type 630

Alnatura Organic Spelt Flour Type 630, 1 kg

  • Ideal for cakes & light pastries
  • Very finely milled
  • Organic quality from Germany
€ 2,89 (€ 2,89 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Raw Cane Sugar

Alnatura Organic Raw Cane Sugar, 1 kg

  • 100% replacement for refined sugar
  • Fine grain & pleasant sweetness
  • 100% organic cultivation
€ 3,49 (€ 3,49 / kg)

Delivery by October 03

CAPUTO Double-Milled Durum Wheat Semolina

CAPUTO Double-​Milled Durum Wheat Semolina, 5 kg

  • Makes an elastic, smooth dough
  • Ideal for homemade pasta
  • Also suitable for durum wheat bread and savoury bakes
€ 12,99 (€ 2,60 / kg)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Honey Marzipan

Rapunzel Organic Honey Marzipan, 250 g

  • 53% almonds & 43% honey
  • Juicy, aromatic & sweet
  • For snacking, baking & more
€ 6,99 (€ 27,96 / kg)

Delivery by October 03

Sapore di Sole Organic Cornmeal (Coarse)

Sapore di Sole Organic Cornmeal (Coarse), 1 kg

  • Aromatic & pleasantly grainy
  • For savoury & sweet recipes
  • Nutritious & gluten-free
€ 3,49 (€ 3,49 / kg)

Delivery by October 03

Arche Naturküche Organic Natural Sourdough

Arche Naturküche Organic Natural Sourdough, 125 g

  • Dough leavening agent
  • For fluffy and airy bread
  • Typical sourdough flavour
€ 3,39 (€ 27,12 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Wheat Flour Type 550

Alnatura Organic Wheat Flour Type 550, 1 kg

  • Ideal for pizza dough & yeast pastries
  • Lightly ground
  • Organic
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 03

CAPUTO Manitoba Oro - Soft Wheat Flour Type 0

CAPUTO Manitoba Oro -​ Soft Wheat Flour Type 0, 5 kg

  • For doughs with long rising times
  • Great for panettone
  • Made in Italy
€ 11,99 (€ 2,40 / kg)

Delivery by October 10

Ölmühle Solling Partially De-Oiled Almond Flour

Ölmühle Solling Partially De-​Oiled Almond Flour, 500 g

  • Ideal for baking biscuits and cookies
  • Made from unroasted almonds
  • About 12% almond oil
€ 12,99 (€ 25,98 / kg)

Delivery by October 03

Farina Wheat Flour Vulkanland

Farina Wheat Flour Vulkanland, 1 kg

  • 100% wheat from Styria, Austria
  • Fine grind
  • Type 480
€ 1,49 (€ 1,49 / kg)

Delivery by October 03

Kandisin Stevia in Tablet Form

Kandisin Stevia in Tablet Form, 300 Pieces (21 g)

  • Ideal for sweetening coffee and tea
  • Sourced from plants
  • Without calories
€ 5,99 (€ 285,24 / kg)

Delivery by October 03

CAPUTO Dry Yeast

CAPUTO Dry Yeast, 100 g

  • 100% from Italy
  • Perfect for focaccia & pizza
  • Long fermenting power
€ 3,99 (€ 39,90 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Wheat Flour Type 1050

Alnatura Organic Wheat Flour Type 1050, 1 kg

  • 100% wheat from Demeter cultivation
  • High content of the whole wheat grain
  • Excellent baking properties
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Date Sweetener

Rapunzel Organic Date Sweetener, 250 g

  • Naturally sweet
  • For cooking & baking
  • Fairtrade
€ 3,99 (€ 15,96 / kg)

Delivery by October 03

KOTÁNYI Honey Gingerbread Spice Mix

KOTÁNYI Honey Gingerbread Spice Mix, 31 g

  • Wonderful Christmassy aroma
  • Finely balanced spices
€ 2,99 (€ 96,45 / kg)

Delivery by October 03

Organic Flour from Ancient Grains - Romagna Type 1

Sapore di Sole Organic Flour from Ancient Grains -​ Romagna Type 1, 1 kg

  • Ancient wheat variety from Emilia Romagna
  • For pasta dough, sweet & savoury baked goods
  • High in fibre & tasty
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Dark Chocolate Chips

Rapunzel Organic Dark Chocolate Chips, 100 g

  • Retain their shape after baking
  • Perfect for muffins, cakes, cookies and more
  • Minimum cocoa content: 55%
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Oetker Baking Aroma, 4-Pack

Dr. Oetker Baking Aroma, 4-​Pack, Butter Vanilla (8 g)

  • Easy to open
  • Can be tightly closed again
  • Suitable for a wide range of desserts
€ 1,79 (€ 223,75 / kg)

Delivery by October 03

Sapore di Sole Organic Flour Mix for Etruscan Bread

Sapore di Sole Organic Flour Mix for Etruscan Bread, 1 kg

  • Rye, spelt & Etruscan wheat
  • Ideal bread for sandwiches & for dipping
  • 100% organically cultivated in Italy
€ 3,49 (€ 3,49 / kg)

Delivery by October 03

Wiener Zucker Brown Sugar

Wiener Zucker Brown Sugar, 500 g

  • Caramelized
  • Refined with cane syrup
  • Ideal for shortcrust pastries & gingerbread
€ 3,49 (€ 6,98 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Spelt Flour Type 1050

Alnatura Organic Spelt Flour Type 1050, 1 kg

  • Ideal for bread and pastries
  • Lightly milled
  • Organic quality from Germany
€ 2,79 (€ 2,79 / kg)

Delivery by October 03

Wiener Zucker Brown Rock Sugar

Wiener Zucker Brown Rock Sugar, 500 g

  • Caramelised
  • Ideal for hot drinks
  • A delicious ingredient for cakes & biscuits
€ 3,99 (€ 7,98 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Wheat Flour, Type 405

Alnatura Organic Wheat Flour, Type 405, 1 kg

  • Ideal for cakes, pastries and biscuits
  • Very finely ground
  • Made in Germany
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 13

Bake Affair Pizza Dough with Italian Spices

Bake Affair Pizza Dough with Italian Spices, 715 g

  • Makes about 3 pizzas
  • With organic spices
  • Made from the best Austrian wheat flour
€ 7,49 (€ 10,48 / kg)

Delivery by October 03