Culinary Spices from Around the World

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Spices from Around the World: 1 - 30 of 289 items

Spice for Life Organic Berbere

Spice for Life Organic Berbere, 90 g

  • With chillies, cinnamon & fenugreek
  • Warming & wonderfully spicy
  • Perfect with chicken
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Umami Spice Blend

Stay Spiced! Umami Spice Blend, 70 g

  • Without glutamate and flavour enhancers
  • Versatile
  • Ideal for the creative kitchen
€ 7,99 (€ 114,14 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Tamarind Paste

Cosmoveda Tamarind Paste, 250 g

  • Great with grilled fish, meat and poultry
  • With the sweet/sour taste
€ 9,99 (€ 39,96 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Umami Seasoning

Sonnentor Organic Umami Seasoning, 60 g

  • Add a savoury finishing touch
  • Porcini mushrooms, parsnips & more
  • Vegan, contains no yeast or garlic
€ 4,99 (€ 83,17 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend

Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend, 100 g

  • Moroccan spice
  • For traditional Tajine dishes
  • For stews
€ 8,49 (€ 84,90 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Bread Seasoning

Sonnentor Organic Bread Seasoning, 45 g

  • Traditional Spice
  • Good combination with other spices
  • Suitable for all types of bread
€ 2,99 (€ 66,44 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Sweet Curry - Ground

Sonnentor Organic Sweet Curry -​ Ground, Package, 50 g

  • Mild aromatic flavour
  • For delicious curries
  • Traditional mixture
€ 3,49 (€ 69,80 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Miso Cubes

Arche Naturküche Organic Miso Cubes, 80 g

  • 6 servings
  • Without yeast & palm oil
  • Also tastes good as a drinking broth
€ 2,79 (€ 34,88 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Ras el Hanout Spice

Sonnentor Organic Ras el Hanout Spice, 38 g

  • For meat, rice and couscous dishes
  • 100% organic
  • Vegan
€ 3,99 (€ 105,00 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Cafe de Paris - Herbal Butter

Stay Spiced! Cafe de Paris -​ Herbal Butter, 50 g

  • For herbal butter & sauces
  • Perfect with pork
  • Crushed herbs
€ 8,99 (€ 179,80 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Wasabi

Arche Naturküche Organic Wasabi, 25 g

  • Ver hot
  • 10% Japanese horseradish
  • In powder form
€ 7,49 (€ 299,60 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Shiro Miso

Arche Naturküche Organic Shiro Miso, 300 g

  • Made from rice & soybeans
  • Sweet and salty aroma
  • Ideal for soups & sauces
€ 9,99 (€ 33,30 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Chakalaka Spice Mix

Sonnentor Organic Chakalaka Spice Mix, 65 g

  • Spicy and hot
  • For marinating & cooking
  • Organic, vegan & yeast-free
€ 3,99 (€ 61,38 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Thai Curry Paste

Arche Naturküche Organic Thai Curry Paste, 50 g

  • Fruity-spicy
  • With ginger, lemongrass & pineapple juice
  • Great combination with coconut milk
€ 3,19 (€ 63,80 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Thai Red Curry Paste

Alnatura Organic Thai Red Curry Paste, 135 g

  • For creamy curries
  • Spicy and aromatic
  • Vegan
€ 2,79 (€ 20,67 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Shanti's Tandoori Masala

Sonnentor Shanti's Tandoori Masala, Package, 32 g

  • Classic spice composition
  • Deep orange colour
  • Characteristic flavour
€ 3,99 (€ 124,69 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Aladin's Coffee Spice Mix

Sonnentor Organic Aladin's Coffee Spice Mix, 35 g

  • Strong lemony notes
  • An aromatic blend of spices
  • Very versatile
€ 4,49 (€ 128,29 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Good Old Mild Curry

Herbaria Good Old Mild Curry, 80 g

  • For meat dishes ​​& currywurst
  • Spiciness: 3 of 10
  • With cayenne pepper and curry leaves
€ 8,49 (€ 106,13 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Italian Herbs

KOTÁNYI Italian Herbs, 63 g

  • A mix of typical Italian herbs
  • Includes oregano, thyme, rosemary
  • Savoury Mediterranean flavours
€ 4,19 (€ 66,51 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! TingTing - Asian Grill Spice

Stay Spiced! TingTing -​ Asian Grill Spice, 75 g

  • Exotic & spicy
  • Also great for stir-fried dishes
  • For meat, fish and vegetables
€ 9,99 (€ 133,20 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! FREE Veggie - Orient

Stay Spiced! FREE Veggie -​ Orient, 60 g

  • Salt free
  • Exotic aroma
  • Ideal for vegetarian cuisine
€ 9,99 (€ 166,50 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Gyros Spice

Ankerkraut Gyros Spice, 80 g

  • Make Gyros at home
  • Easy to use
  • Intensive spice
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Ras el Hanout

Spice for Life Organic Ras el Hanout, 80 g

  • A classic Moroccan spice blend
  • Seductive composition
  • Golden yellow colour
€ 9,99 (€ 124,88 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Pil Pil

Stay Spiced! Pil Pil, 100 g

  • Perfect for prawns
  • Slightly spicy
  • Crushed spices
€ 8,99 (€ 89,90 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Mugi Miso

Arche Naturküche Organic Mugi Miso, 300 g

  • Barley & soy Paste
  • Savoury & aromatic
  • Fermented & pasteurised
€ 7,49 (€ 24,97 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Harissa Spice Blend

Sonnentor Organic Harissa Spice Blend, 70 g

  • Hot, spicy & aromatic
  • Chili, coriander, cumin
  • Vegan, yeast-free & organic
€ 3,99 (€ 57,00 / kg)

Delivery by October 06

Doenjang Soybean Paste for Cooking & Seasoning

Sempio Doenjang Soybean Paste for Cooking & Seasoning, 460 g

  • Rich in umami
  • More intense flavour than miso
  • No preservatives
€ 3,69 (€ 8,02 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Adios Salt! Mediterranean Mix

Sonnentor Adios Salt! Mediterranean Mix, 50 g

  • Reduced salt intake
  • Tastes spicy
  • Mediterranean, spicy flavour
€ 3,99 (€ 79,80 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Herbs of Provence

Spice for Life Organic Herbs of Provence, 30 g

  • Herbal and spicy
  • Classic mix
  • For many Mediterranean dishes
€ 4,42 € 5,99 (€ 147,33 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Tandoori Masala

Spice for Life Organic Tandoori Masala, 90 g

  • Intensely spicy & fruity-piquant
  • Paprika, cumin, lemongrass & more
  • Marinated chicken
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 06