Herbs & Spices From Around the World

Experience world-class flavours!

Shop by category

Sales

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
    Filter

    Spices: 1 - 30 of 1625 items

    Kandisin Classic in Liquid Form

    Kandisin Classic in Liquid Form, 225 ml

    • For cooking & baking
    • Perfect for calorie-free sweetening
    • Ideal for fruits, puddings & desserts
    € 3,19 (€ 14,18 / l)

    Delivery by October 06

    La Chinata Sweet Smoked Paprika

    La Chinata Sweet Smoked Paprika, Zip-​Pack, 150 g

    • Harvested and sorted by hand
    • Smoked over oak wood
    • Delightful aroma
    € 5,51 € 5,89 (€ 36,73 / kg)

    Delivery by October 06

    La Chinata Spicy Smoked Paprika

    La Chinata Spicy Smoked Paprika, Tin, 160 g

    • Harvested and sorted by hand
    • Smoked over Oak
    • Delightful flavor
    € 6,64 € 6,99 (€ 41,50 / kg)

    Delivery by October 06

    Kandisin Classic in Tablet Form

    Kandisin Classic in Tablet Form, Refill (1200 pieces) (90 g)

    • No calories
    • Ideal for sweetening coffee and tea
    • Based on saccharine & cyclamate
    € 5,99 (€ 66,56 / kg)

    Delivery by October 06

    Wiberg Mixed Peppercorns

    Wiberg Mixed Peppercorns, 43 g

    • Green, white, black and pink peppercorns
    • Pleasantly spicy & aromatic
    • High-quality ceramic grinder
    € 1,84 € 3,69 (€ 42,79 / kg)

    Delivery by October 06

    La Chinata Smoked Bittersweet Paprika

    La Chinata Smoked Bittersweet Paprika, Tin, 160 g

    • Harvested and sorted by hand
    • Made with the finest chillies
    • Delightful aroma
    € 6,65 € 7,09 (€ 41,56 / kg)

    Delivery by October 06

    Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust"

    Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust", Package, 750 g

    • American original recipe
    • Easy to use
    • Mild spice
    € 19,99 (€ 26,65 / kg)

    Delivery by October 06

    Sonnentor Organic Garlic, Granulated

    Sonnentor Organic Garlic, Granulated, 40 g

    • Adds an extra kick to many dishes
    • Intense flavour
    • Goes with almost everything
    € 2,69 (€ 67,25 / kg)

    Delivery by October 06

    Kandisin Liquid Stevia

    Kandisin Liquid Stevia, 125 ml

    • Ideal for sweetening fruits and fruit salads
    • For cooking & baking
    • Calorie free
    € 4,99 (€ 39,92 / l)

    Delivery by October 06

    La Chinata Paprika Premium Tin

    La Chinata Paprika Premium Tin, sweet, 70 g

    • Harvested and sorted by hand
    • In 2 different varieties
    • Smoked with oak wood
    € 5,69 € 5,99 (€ 81,29 / kg)

    Delivery by October 06

    Rapunzel Organic Sugar Cane Molasses

    Rapunzel Organic Sugar Cane Molasses, 300 g

    • Slightly bitter
    • Unrefined
    • Without additives
    € 2,99 (€ 9,97 / kg)

    Delivery by October 06

    Spicebar Organic Avocado Topping

    Spicebar Organic Avocado Topping, 75 g

    • Ideal for sprinkling on cut avocado
    • With sun salt flakes
    • No added sugar
    € 4,99 (€ 66,53 / kg)

    Delivery by October 06

    Paella Seasoning

    La Chinata Paella Seasoning, 48 g

    • Made with smoked paprika powder
    • Does not include dyes or preservatives
    • 4 sachets at 12g each
    € 3,89 (€ 81,04 / kg)

    Delivery by October 06

    Sonnentor Organic Black Pepper

    Sonnentor Organic Black Pepper, Whole, 55 g

    • "Very good" in the ECO test
    • Mild aroma
    • Intensely spicy
    € 3,29 (€ 59,82 / kg)

    Delivery by October 06

    KOTÁNYI Rustic Herbs

    KOTÁNYI Rustic Herbs, 48 g

    • Herbal flavours
    • Perfect for adding flavour to your meals
    • For salads, veggie dishes and meat
    € 3,99 (€ 83,13 / kg)

    Delivery by October 06

    KOTÁNYI Sweet Paprika Special

    KOTÁNYI Sweet Paprika Special, 250 g

    • Indispensable in goulash
    • Typical fruity notes of paprika
    • Mild aroma
    € 6,39 (€ 25,56 / kg)

    Delivery by October 06

    Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte

    Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte, 35 g

    • Bold, warm flavours
    • Whip up a delightful cup in no time
    • In a fun Halloween design
    € 4,99 (€ 142,57 / kg)

    Not available at the moment

    Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot

    Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot, 150 g

    • Includes a spoon
    • Unique texture
    • Especially mild
    € 17,99 (€ 119,93 / kg)

    Delivery by October 06

    KOTÁNYI Cevapcici Spice Mix

    KOTÁNYI Cevapcici Spice Mix, 28 g

    • A refined combination of spices
    • Aromatic, fruity and spicy
    • Perfect for beef & lamb
    € 2,99 (€ 106,79 / kg)

    Delivery by October 06

    Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken"

    Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken", Shaker, 230 g

    • Piquant spicy
    • Ideal for poultry
    • Also suitable for vegetables
    € 9,99 (€ 43,43 / kg)

    Delivery by October 06

    Spice for Life Organic Berbere

    Spice for Life Organic Berbere, 90 g

    • With chillies, cinnamon & fenugreek
    • Warming & wonderfully spicy
    • Perfect with chicken
    € 5,99 (€ 66,56 / kg)

    Delivery by October 06

    Alnatura Organic Raw Cane Sugar

    Alnatura Organic Raw Cane Sugar, 1 kg

    • 100% replacement for refined sugar
    • Fine grain & pleasant sweetness
    • 100% organic cultivation
    € 3,49 (€ 3,49 / kg)

    Delivery by October 06

    Stay Spiced! Umami Spice Blend

    Stay Spiced! Umami Spice Blend, 70 g

    • Without glutamate and flavour enhancers
    • Versatile
    • Ideal for the creative kitchen
    € 7,99 (€ 114,14 / kg)

    Delivery by October 06

    Sonnentor Organic Blue Fenugreek, ground

    Sonnentor Organic Blue Fenugreek, ground, 40 g

    • Exceptional color
    • Spicy aroma
    • Versatile
    € 2,69 (€ 67,25 / kg)

    Delivery by October 06

    Sal de Ibiza Sal Marina Grano

    Sal de Ibiza Sal Marina Grano, 1.000 g

    • Harvested by hand
    • Coarsely ground
    • For all kinds of dishes
    € 8,99 (€ 8,99 / kg)

    Delivery by October 06

    Khoysan Meersalz Organic Black Pepper, whole

    Khoysan Meersalz Organic Black Pepper, whole, 100 g

    • Highest quality
    • From South India
    • Intense aroma
    € 10,99 (€ 109,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus"

    Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus", Shaker, 170 g (200 g)

    • Ideal for Gyros
    • Intensive spice
    • Fine aroma
    € 7,99 (€ 39,95 / kg)

    Delivery by October 06

    Cosmoveda Tamarind Paste

    Cosmoveda Tamarind Paste, 250 g

    • Great with grilled fish, meat and poultry
    • With the sweet/sour taste
    € 9,99 (€ 39,96 / kg)

    Delivery by October 06

    Wiener Zucker Extra Fine Sugar

    Wiener Zucker Extra Fine Sugar, 1 kg

    • Ideal for baking fluffy pastries
    • Mixes well
    • Easily soluble
    € 3,59 (€ 3,59 / kg)

    Delivery by October 06

    Red Pepper Flakes in a Mill

    La Chinata Red Pepper Flakes in a Mill, Spicy (24 g)

    • Fine grinder
    • Made with dried peppers
    • Innovative and practical
    € 4,99 (€ 207,92 / kg)

    Delivery by October 06

    Whether they're from Europe, the Middle East, India, Africa or elsewhere - herbs and spices lend your dishes the perfect flavours and distinctive tastes.