High-Quality Spice Mixes

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Spice Mixes: 1 - 30 of 756 items

Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust"

Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust", Package, 750 g

  • American original recipe
  • Easy to use
  • Mild spice
€ 19,99 (€ 26,65 / kg)

Delivery by October 06

Spicebar Organic Avocado Topping

Spicebar Organic Avocado Topping, 75 g

  • Ideal for sprinkling on cut avocado
  • With sun salt flakes
  • No added sugar
€ 4,99 (€ 66,53 / kg)

Delivery by October 06

Paella Seasoning

La Chinata Paella Seasoning, 48 g

  • Made with smoked paprika powder
  • Does not include dyes or preservatives
  • 4 sachets at 12g each
€ 3,89 (€ 81,04 / kg)

Delivery by October 06

Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte

Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte, 35 g

  • Bold, warm flavours
  • Whip up a delightful cup in no time
  • In a fun Halloween design
€ 4,99 (€ 142,57 / kg)

Not available at the moment

KOTÁNYI Cevapcici Spice Mix

KOTÁNYI Cevapcici Spice Mix, 28 g

  • A refined combination of spices
  • Aromatic, fruity and spicy
  • Perfect for beef & lamb
€ 2,99 (€ 106,79 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken"

Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken", Shaker, 230 g

  • Piquant spicy
  • Ideal for poultry
  • Also suitable for vegetables
€ 9,99 (€ 43,43 / kg)

Delivery by October 06

Spice for Life Organic Berbere

Spice for Life Organic Berbere, 90 g

  • With chillies, cinnamon & fenugreek
  • Warming & wonderfully spicy
  • Perfect with chicken
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 06

Stay Spiced! Umami Spice Blend

Stay Spiced! Umami Spice Blend, 70 g

  • Without glutamate and flavour enhancers
  • Versatile
  • Ideal for the creative kitchen
€ 7,99 (€ 114,14 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus"

Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus", Shaker, 170 g (200 g)

  • Ideal for Gyros
  • Intensive spice
  • Fine aroma
€ 7,99 (€ 39,95 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Tamarind Paste

Cosmoveda Tamarind Paste, 250 g

  • Great with grilled fish, meat and poultry
  • With the sweet/sour taste
€ 9,99 (€ 39,96 / kg)

Delivery by October 06

Don PiccanToni LUCA Pizza & Pasta Seasoning

Don PiccanToni LUCA Pizza & Pasta Seasoning, 40 g

  • With oregano, paprika, basil and garlic
  • Without glutamate
  • Without artificial flavourings and additives
€ 8,54 € 8,99 (€ 213,50 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink, Package, 60 g

  • Sweet vanilla
  • Yellow-orange powder
  • Simple preparation
€ 5,49 (€ 91,50 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Widow Bolte's Organic Chicken Spice Mix

Sonnentor Widow Bolte's Organic Chicken Spice Mix, Package, 35 g

  • Spicy aroma
  • Mediterranean herb notes
  • Pleasant spiciness
€ 4,29 (€ 122,57 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor László's Goulash Spice Mix

Sonnentor László's Goulash Spice Mix, Package, 50 g

  • Fine blend
  • Fruity Focus
  • Versatile
€ 4,19 (€ 83,80 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Umami Seasoning

Sonnentor Organic Umami Seasoning, 60 g

  • Add a savoury finishing touch
  • Porcini mushrooms, parsnips & more
  • Vegan, contains no yeast or garlic
€ 4,99 (€ 83,17 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Sugar-Free Vegetable Soup

Sonnentor Sugar-​Free Vegetable Soup, 66 g

  • Filled with lots of vegetables and herbs
  • Free of yeast and palm oil
  • Vegan
€ 2,89 (€ 43,79 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend

Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend, 100 g

  • Moroccan spice
  • For traditional Tajine dishes
  • For stews
€ 8,49 (€ 84,90 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Roast Potato Spice

Ankerkraut Roast Potato Spice, 80 g

  • Quick and easy
  • For delicious fried potatoes
  • Spicy Mix
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Bread Seasoning

Sonnentor Organic Bread Seasoning, 45 g

  • Traditional Spice
  • Good combination with other spices
  • Suitable for all types of bread
€ 2,99 (€ 66,44 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Honey Gingerbread Spice Mix

KOTÁNYI Honey Gingerbread Spice Mix, 31 g

  • Wonderful Christmassy aroma
  • Finely balanced spices
€ 2,99 (€ 96,45 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Sweet Curry - Ground

Sonnentor Organic Sweet Curry -​ Ground, Package, 50 g

  • Mild aromatic flavour
  • For delicious curries
  • Traditional mixture
€ 3,49 (€ 69,80 / kg)

Delivery by October 06

"Schweinsbraten" Roasted Pork Seasoning Salt

KOTÁNYI "Schweinsbraten" Roasted Pork Seasoning Salt, 100 g

  • Balanced mix
  • With caraway and coriander
€ 3,49 (€ 34,90 / kg)

Delivery by October 13

Rapunzel Organic Clear Stock with Organic Yeast

Rapunzel Organic Clear Stock with Organic Yeast, 500 g

  • Classic taste
  • With organic grain-based yeast
  • Pure vegetable seasoning
€ 7,99 (€ 15,98 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI SPICE UP MY SALAD Mango - Herbs

KOTÁNYI SPICE UP MY SALAD Mango -​ Herbs, 55 g

  • Made without salt
  • Fruity and spicy taste
  • Suitable for any type of salad
€ 2,99 (€ 54,36 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Miso Cubes

Arche Naturküche Organic Miso Cubes, 80 g

  • 6 servings
  • Without yeast & palm oil
  • Also tastes good as a drinking broth
€ 2,79 (€ 34,88 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Ground Meat Seasoning

KOTÁNYI Ground Meat Seasoning, 27 g

  • Perfect for lasagna, casserole and bolognese sauces
  • With selected herbs
  • A perfect base
€ 2,99 (€ 110,74 / kg)

Delivery by October 06

Herbaria Happy Truffle Spice Blend

Herbaria Happy Truffle Spice Blend, 110 g

  • Ideal for risotto and braised dishes
  • For pasta & salad
  • With chestnuts & almond mushrooms
€ 9,99 (€ 90,82 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut Goulash Spice Blend

Ankerkraut Goulash Spice Blend, 80 g

  • Without added salt
  • With herbs & spices
€ 5,99 (€ 74,88 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Bread Spice (Bauernbrot)

KOTÁNYI Bread Spice (Bauernbrot), 30 g

  • For all kinds of bread
  • Classic ingredients
€ 2,99 (€ 99,67 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Hamburg Gunpowder"

Ankerkraut BBQ Rub "Hamburg Gunpowder", Package, 250 g

  • With 14 Ingredients
  • Ideal for meat dishes
  • Fits well with vegetables
€ 9,49 (€ 37,96 / kg)

Delivery by October 06